Kľúčový svedok korupcie sudcov Polka odmietol vypovedať a potom si vypýtal svedočné 10 eur

Bývalý sudca Pavol Polka prišiel vypovedať ako svedok. Nakoniec však využil právo nevypovedať. Foto N| dennikn.sk | 27. júna 2022 | Veronika Prušová | 

Bývalý sudca Pavol Polka prišiel vypovedať ako svedok. Nakoniec však využil právo nevypovedať. Foto N

Bývalý žilinský sudca Pavol Polka mal vypovedať o úplatkoch pre bývalú kolegyňu Evu Kyselovú. Namiesto toho museli čítať jeho skoršie výpovede. Vysvetľoval, že sa bojí ďalšieho trestného stíhania.

Doposiaľ v procese s bývalou predsedníčkou Krajského súdu v Žiline Evou Kyselovou zaznievali len nepriame svedectvá o korupcii. V pondelok sa to malo zmeniť. Na Špecializovaný trestný súd prišiel Kyselovej bývalý kolega Pavol Polka, ktorý v prípravnom konaní vypovedal, že presvedčil sudkyňu na zmiernenie trestov pre zločincov a dával jej za to úplatky.

Polku zadržala Národná kriminálna agentúra v septembri 2020 v rámci akcie Plevel. Skončil vo väzbe, kde najskôr vinu odmietal a po vyše troch mesiacoch začal s vyšetrovateľmi a prokuratúrou spolupracovať. Priznal sa a začal vypovedať o sebe aj bývalých kolegoch.

Vlani v januári vďaka jeho výpovediam nasledovala akcia Plevel 2, pri ktorej policajti zadržali Kyselovú a aj ďalšiu sudkyňu Máriu Urbanovú.

Bývalý sudca Pavol Polka sa stal kľúčovým svedkom.

V pondelok však na úvod prekvapil, keď vyhlásil, že odmieta vypovedať.

Kyselová je obžalovaná za to, že v štyroch prípadoch zobrala od neho úplatky najmenej 23-tisíc eur. Sudkyňa obvinenia popiera. Jej bývalá kolegyňa Urbanová sa po zadržaní priznala a spoznala už aj svoj trest – trojročnú podmienku a pokutu 10-tisíc eur.

Informácia zo stretnutia zástupcov ZOJ s ministerkou spravodlivosti SR

Ministerka spravodlivosti chce zrušiť sudcovskú imunitu - Dobré novinyMinisterka spravodlivosti Mária Kolíková

Foto: Jakub Kotian | Zdroj: TASR

Dňa 20. júna 2022 sa uskutočnilo stretnutie zástupcov sudcovskej iniciatívy Za otvorenú justíciu s ministerkou spravodlivosti Slovenskej republiky Máriou Kolíkovou.

Za ZOJ sa stretnutia zúčastnili hovorkyne JUDr. Katarína Javorčíková a JUDr. Dagmar Valocká.

Pred stretnutím bol ministerke spravodlivosti doručený okruh tém a otázok, ktorý bol spracovaný na základe podnetov členov ZOJ.

I.

Ministerka spravodlivosti bola informovaná o témach návrhu ZOJ zo dňa 1.6.2022 na pokračovanie v spolupráci, ktorý bol doručený predsedovi Súdnej rady SR a prezidentovi Združenia sudcov Slovenska. Prienik na spoluprácu je možný aj s ministerkou spravodlivosti.

K jednotlivým témam ministerka spravodlivosti uviedla nasledovné:

  1. Návrh: Obnoviť inštitút justičných čakateľov a umožniť, aby si justičný systém sám mohol zaučiť a odborne pripraviť budúcich sudcov. Správnosť tohto inštitútu potvrdzujú aj výsledky výberových konaní na obsadenie voľných miest nových sudcov, v ktorých je dlhodobo neprimerane vysoký počet neúspešných uchádzačov. Z úspešných uchádzačov sú však suverénne najlepší práve vyšší súdni úradníci a asistenti sudcov, ktorí majú prax v justičnom prostredí. Ani oni však nemajú možnosť tak komplexnej praxe na všetky súdne agendy ako ju mali justiční čakatelia v minulosti. Ďalším argumentom je úspešnosť čakateľov prokuratúry v obdobných prokurátorských výberových konaniach.

Súdna rada odsúdila verbálne útoky voči sudcom a súdom

Slováci nevnímajú svoje súdnictvo ako nezávislé - Webnoviny.sk| teraz.sk | 15.6.2022 | TASR | 

Verbálne útoky najhrubšieho zrna, najmä vyhrážky pomstou, inou odplatou, stratou povolania, sú zavše živnou pôdou na skutočné násilie voči nositeľom súdnej moci, uviedla rada.

Bratislava 15. júna (TASR) - Súdna rada sa v rámci svojho stredajšieho zasadnutia dôrazne ohradila voči názorom a postojom, ktoré napádajú slovenských sudcov, zosmiešňujú ich alebo znižujú ich profesionálnu integritu. Podľa rady sú takéto vyjadrenia v rozpore s princípmi právneho štátu a zásadne zasahujú do nezávislého postavenia sudcov a súdov SR.


"Verbálne útoky najhrubšieho zrna, najmä vyhrážky pomstou, inou odplatou, stratou povolania, sú zavše živnou pôdou na skutočné násilie voči nositeľom súdnej moci," uviedla v rámci svojho stanoviska Súdna rada, ktorá považuje za povinnosť zaujať postoj k týmto názorom bez ohľadu na to, kto je ich šíriteľom.
 

 

Nachádzaš sa tu: Hlavná stránka Dokumenty

Kontakt

e-mail: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript.

 

Naši partneri