Vyhlásenie sudcov Slovenskej republiky

AKTUALIZOVANÉ 15/11/2019

Sme hlboko znepokojení podozreniami voči viacerým aktívnym sudcom z ich prepojenia na mafiánske prostredie, z korupcie a zneužívania funkcie sudcu, ktoré postupne prenikajú na verejnosť a traumatizujú celú spoločnosť.

Považujeme za nevyhnutné, aby až do riadneho vyšetrenia týchto podozrení  uvedení sudcovia  nevykonávali svoje funkcie, pretože je vážne spochybnená ich morálka, česť  a osobná integrita, ktoré sú základnými predpokladmi pre výkon  sudcovskej funkcie.

Apelujeme na týchto kolegov, aby v záujme zachovania dôvery a rešpektu v súdnu moc na Slovensku, sami požiadali o prerušenie výkonu svojich funkcií.

V prípade ak tak bezodkladne neurobia, žiadame orgány sudcovskej samosprávy a najmä Súdnu radu Slovenskej republiky, aby využili všetky zákonné možnosti na začatie disciplinárnych konaní pre podozrenia z vážnych etických zlyhaní a s tým spojené možnosti požadovať pozastaviť týmto sudcom výkon ich funkcie.

Ubezpečujeme verejnosť, že všetci slušní sudcovia  veľmi negatívne vnímajú  súčasné justičné škandály, ktoré spochybňujú profesionálnu česť a dôveryhodnosť celého sudcovského stavu. Bytostne sa nás dotýka, že súdna moc zlyháva vo svojich základných funkciách ako garant vlády práva v štáte a ohrozuje tak  fungovanie nášho demokratického systému.

 V záujme takýchto sudcov považujeme za nevyhnutné dôsledne využiť všetky zákonné prostriedky na očistu justície a presvedčiť tak verejnosť, že súdna moc si dokáže urobiť poriadok vo vlastných radoch sama.

Vyhlásenia sudcov v takomto duchu, ktoré už odzneli,  týmto podporujeme. 

Dňa 24. októbra 2019

Scandal Strikes at the Heart of Europe

Ján Kuciak| progressive.org | by | December 10, 2019 |

Slovakian journalist Ján Kuciak and his girlfriend, Martina Kušnírová, were killed almost two years ago. The murders were part of a state-sanctioned push to silence an investigation into government corruption. Foto: Peter Tkac

Slovakia doesn’t usually do bloodshed, conflict, or high drama. This small country of five million at the heart of Europe has no modern history of conflict, having peacefully thrown off the shackles of communism via the Velvet Revolution.

However, Slovakia’s self-image as a peaceful, law-abiding nation has taken several shocks in the last couple of years. The country has become mired in a scandal involving embezzlement, bribery, and murder, which led to the downfall of prominent government ministers, several high court judges, a former prosecutor general, and even the prime minister. 

Two years have now passed since the brutal murder of journalist Ján Kuciak and his girlfriend, Martina Kušnírová, at their home in western Slovakia. The murder was a contract killing intended to silence Kuciak’s investigation into the misuse of European Union funds, a racket involving government ministers, dubious businessmen, and the Italian crime organization the ’Ndrangheta.

Odpoveď JUDr. Kataríny Javorčíkovej na nepravdivý článok, žiadosť o zverejnenie odpovede v monitoringu médií a reakcia súdnej rady na žiadosť o zverejnenie odpovede na článok Š. Šperku

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt naše súdnictvoOdpoveď JUDr. Kataríny Javorčíkovej na nepravdivý článok Štefana Šperku zo dňa 5.12.2019, zverejneného na portáli Webnoviny, na základe ktorej bol článok z portálu stiahnutý dňa 6.12.2019

V článku pod názvom „Do Súdnej rady chce ísť sudkyňa, ktorá za socializmu posielala ľudí do väzenia“ autor Štefan Šperka tvrdí, že si hľadám podporu v súčasnej vláde, aby ma ešte pred voľbami zvolili za členku  Súdnej rady SR, pretože vláda tam volí troch členov. Mala som komunikovať s niektorými nemenovanými členmi Mosta Híd a mám dokonca sľúbenú podporu od samotného premiéra. Autor klame už v prvotnej informácii, že vláda má v súčasnosti voliť člena súdnej rady, pretože všetky tri miesta za vládu sú obsadené členmi, ktorých mandát končí niekedy v rokoch 2022 a neskôr. Nikdy som nehľadala podporu u členov súčasnej vlády, pretože na to nemám žiadny dôvod, a navyše svojimi verejne prezentovanými postojmi na správu justície patrím  k dlhoročným kritikom politiky Smeru. Je preto krajne nepravdepodobné, žeby si práve mňa vybrali za svoju nominantku v súdnej rade a ani by som ich podporu neprijala. 

Emeritné sudkyne píšu sudcom: Je nám ľúto, že ste mlčali, ale ešte sa to dá zmeniť

undefined| dennikn.sk | Ľudmila Babjaková | 22. októbra 2019 |

Zdalo sa, že po niekoľkoročnom úsilí sa odchodom Štefana Harabina z najvyšších súdnych funkcií stav a vnímanie justície pomaly mení. Zdanie klamalo.

Ľudmila Babjaková, Mária Tóthová, Mária Laufová
Autorky sú emeritné sudkyne

Od sudcu sa očakáva, že bude zdržanlivý. Nie je na mieste, aby sa vyjadroval ku všetkému, ale tiež nie je na mieste, aby mlčal vo chvíli, keď už nie je možné mlčať.

Nedávno sme si pripomenuli 10. výročie „Piatich viet“, ktoré podpísalo 116 sudcov kritizujúcich autoritatívne trendy riadenia justície. Aspoň časť sudcov vtedy nemlčala a dokázala sa týmto trendom postaviť na odpor a bojovať s tým, čo s nimi súviselo. Zdalo sa, že po niekoľkoročnom úsilí sa odchodom Štefana Harabina z najvyšších súdnych funkcií stav a vnímanie justície pomaly mení. Ale ako mnohokrát, aj teraz sa ukázalo, že zdanie klame.

Udalosti posledných dvoch mesiacov okolo „Kočnerovej Threemy“ a s ňou spájaných sudcov v plnej nahote odhaľujú, že problém justície môže byť oveľa hlbší, a ešte viac otriasa už aj tak chabou dôverou spoločnosti k súdnictvu. A tu už sudcovia nemali mlčať.

Aj keď sa sudcovia nerozhodujú na základe verejnej mienky, treba brať do úvahy, že už samotné podozrenia sudcov zo zneužitia právomoci verejného činiteľa, z korupčného ovplyvňovania rozhodovania súdov vyplývajúceho z kontaktov s osobou obvinenou z objednávky vraždy novinára a to takým štýlom a v takom rozsahu, ako je verejne prezentované, sú spôsobilé zničiť povesť nielen jednotlivcov – dotknutých sudcov, ale celého sudcovského stavu.

Zatiahnuť do pojednávania osud detí sudkyne? Harabin to spravil

Jeden z billboardov strany Vlasť odfotený v Košiciach pri autobusovej stanici.| dennikn.sk | 11. decembra 2019 | Veronika Prušová |

Jeden z billboardov strany Vlasť odfotený v Košiciach pri autobusovej stanici.

Harabin na sudcovské disciplinárne konania priniesol jazyk politických mítingov a konšpiračných médií, prezidentke Čaputovej sa ďalej vyhráža, že ju zažaluje, ak ho odvolá ako sudcu.

Soros, zahraničné ambasády, obvinenia z politickej korupcie a k tomu výstražne zdvihnutý prst – to všetko si nedávno v súvislosti so svojou osobou od Štefana Harabina vypočula sudkyňa Dagmar Valocká. Líder strany Vlasť svoj slovník z politických mítingov preniesol na záver svojej sudcovskej kariéry už aj priamo do súdnej siene. A neváhal do svojich útokov zatiahnuť aj deti sudkyne.

Stalo sa to zhruba pred tromi týždňami, keď počas disciplinárneho konania „právne zastupoval" kolegu z Najvyššieho súdu Viliama Dohňanského v prípade, ktorý bezprostredne súvisí aj s Harabinovými súdnymi verdiktmi.

O tom, čo sa v pojednávacej miestnosti dialo, informoval Harabin aj svojich fanúšikov. Zdôraznil, že s bývalou predsedníčkou Najvyššieho súdu Danielou Švecovou už vyhráva 15:0. To má byť skóre, ktorým vyhráva v rámci disciplinárnych konaní. Ani zďaleka to nie je pravda.

Harabin je pripravený žalovať Čaputovú za to, že končí ako sudca

Foto N - Tomáš Benedikovič| dennikn.sk | 2. decembra 2019 | Veronika Prušová |

Foto N – Tomáš Benedikovič

„Prešiel som im všetkým cez rozum,“ myslí si líder kandidátky strany Vlasť Štefan Harabin. Tvrdí, že odchodom do dôchodku obišiel lex Harabin.

Keď vo štvrtok na tlačovke sudca a líder strany Vlasť Štefan Harabin vyslovil vetu: „Postavte sa, lebo kladiete otázky sudcovi Najvyššieho súdu, je to neúctivé!“ hneď sa stala hitom v médiách aj na sociálnych sieťach. Ohradil sa tak voči novinárovi, ktorý ho oslovil posediačky.

V čase, keď „školil“ novinára, pritom vedel, že už o pár dní bude na sudcovskom dôchodku. Ostane mu síce honor sudcu, no o vine či nevine už rozhodovať nebude. Ešte pred štvrtkovou tlačovou besedou poslal na ministerstvo spravodlivosti list, v ktorom požiadal o prerušenie funkcie sudcu z dôvodu odchodu do dôchodku.

Nachádzaš sa tu: Hlavná stránka Domov

Kontakt

e-mail: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript.

 

Naši partneri