Občianske združenie "Sudcovia za otvorenú justíciu" Vitajte na stránke, ktorú vytvorili sudcovia pre sudcov a širokú verejnosť.

Sme tu pre všetkých, ktorých zaujíma stav súdnictva, ktorí chcú o tejto téme otvorene diskutovať, slobodne si vymieňať názory, dávať podnety a návrhy na zmeny.

Našim mottom sú slová „Za otvorenú justíciu“ a nadväzujeme tak na ciele a dokumenty iniciatívy pod týmto názvom, ako aj na aktivity občianskej iniciatívy„Spravodlivosť otvára brány“ a prehlásenie sudcov „Päť viet“.

Sme rozhodnutí chrániť záujmy sudcov pred neoprávnenými útokmi či už zvonka alebo zvnútra systému. Dokázali sme to našimi aktivitami na obranu sudcov, ktorí podľa nášho názoru boli šikanózne disciplinárne stíhaní. Ochrana korporatívnych záujmov sudcovského stavu však nie je naším prvoradým cieľom. Tým je zlepšenie stavu. Nemyslíme si, že slovenská justícia je v ideálnej kondícii a nikto nemá právo ju kritizovať. Konštruktívnu kritiku chceme prijať, diskutovať o nej a brať z nej námety na zlepšenie. Na druhej strane budeme aj naďalej rezolútne odmietať dehonestáciu sudcovského stavu ako celku.

Zoznam zakladateľov a sympatizantov ZOJ

Sudcovská iniciatíva Za otvorenú justíciu (ZOJ) vznikla v roku 2009, v rokoch 2011 až 2017 prechodne existovala ako občianske združenie Sudcovia „Za otvorenú justíciu“, a v roku 2017 sa opätovne pretransformovala na neformálnu iniciatívu.

So zverejnením svojho mena súhlasili:

nasledovní zakladatelia ZOJ:

  1. Katarína Javorčíková, hovorkyňa ZOJ, emeritná sudkyňa KS v Bratislave, členka Súdnej rady SR
  2. Dušan Čimo, hovorca ZOJ, sudca Najvyššieho súdu SR
  3. Elena Berthotyová, sudkyňa Najvyššieho súdu SR, členka Súdnej rady SR
  4. Ján Hrubala, predseda Špecializovaného trestného súdu
  5. Pavel Rohárik, predseda OS Banská Bystrica
  6. Anton Jaček, predseda KS v Trnave

    Čítať ďalej...

Čo je a kto je ZOJ (prečo vznikla)?

     ZOJ nie je organizovaná skupina „nejakých členov“.  Je to iniciatíva sudcov založená na spoločných  hodnotách, ktoré roky buduje a obhajuje. Vznikla spontánne, keď  justíciu začali ovládať ľudia ako  Štefan Harabin vo funkcii ministra spravodlivosti  a spriaznení sudcovia okolo neho, ktorí  do sudcovského stavu  vnášali svoje zvláštne predstavy búrajúce otvorenosť, transparentnosť a najmä dôveryhodnosť  justície. Vytrácali sa aj také jej atribúty akými sú  spravodlivosť a čestnosť. Na niektorých súdoch sa  budovala vnútorná korupcia (finančné odmeňovanie  či kariérny postup len  vyvolených sudcov) a nevídané rodinkárstvo.

     V tejto neduživej atmosfére  v roku 2009  poslala z Banskej Bystrice viaceré  mediálne odkazy v tom čase  najvýraznejšia  Harabinova  kritička  Jana Dubovcová  (pozri  napr. https://komentare.sme.sk/c/4325090/uz-vtedy-to-bolo-na-sudoch-tak.html).

Z Bratislavy sa ozvala   Darina Kuchtová, ktorá  poskytla rozhovor časopisu  Týždeň (text je možné nájsť: https://www.tyzden.sk/casopis/4070/je-voci-nam-represia/). Takmer súčasne verejne vystúpila z Košíc Ľudmila Babjaková a v článku zverejnenom v týždni:  https://www.tyzden.sk/casopis/4071/justicia---vec-verejna/?ref=kat podrobne vysvetľovala prečo  by sudcovia nemali mlčať.

Čítať ďalej...

O nás

Skupina sudkýň a sudcov na ustanovujúcej Konferencii v Šoporni dňa 15. októbra 2011 založila občianske združenie Sudcovia „Za otvorenú justíciu“ („ZOJ“).

Združenie nadväzuje na doterajšiu činnosť rovnomennej neformálnej sudcovskej iniciatívy. Je otvorené všetkým sudcom, ktorí sú presvedčení, že hľadanie a uplatňovanie spravodlivosti je ich poslaním.

ZOJ bude presadzovať otvorenosť a transparentnosť súdnictva, nezávislosť súdnej moci a zodpovednosť sudcov za výkon povolania.

Pri presadzovaní svojich zámerov budeme komunikovať s čo najširšou verejnosťou.

V Šoporni dňa 15. októbra 2011

 

JUDr. Katarína Javorčíková
prezidentka združenia

Prečo spoluzakladám ZOJ - K. Javorčíková

Pracujem v justícii 31 rokov, mám vek po 50-tke, cítim sa unavená a je mi veľmi smutno. Môj smútok z veľkej miery pramení zo straty Juraja a v krátkom čase po jeho odchode aj zo straty môjho milovaného otca, ale nielen z toho.

Často myslím na roky práce v Združení sudcov Slovenska, na ten obrovský entuziazmus, nadšenie, masovú základňu, veľkú podporu zo zahraničia. Bola som pri tom, keď vznikali základy demokratického súdnictva a verila som, že tento proces je nezvratný. Tá práca ma vyčerpávala a napĺňala energiou a radosťou súčasne. Mala som dlho pocit, že v súdnictve sme vytvorili silnú základňu sudcov, ktorí dokážu presadiť všetko pozitívne, čo sme videli vo vyspelej Európe.  V čase keď bol prezidentom ZSS Juraj Majchrák a viceprezidentkou Soňa Minxová, bola zjednotená veľká časť sudcov, a získali sme si rešpekt a vážnosť aj v zahraničí.

A potom prišiel rok 2006 a všetko sa začalo meniť. Zo sudcovskej elity sa zrazu stali nehodní sudcovia, ktorých bolo treba vyzliecť z talára, alebo ich aspoň inak postihnúť. Združenie sudcov zostalo ticho a začala sa jeho pomalá agónia. Zo Súdnej rady sa stal zvláštny orgán, akoby pracujúci len pre jedného muža na jej čele. Ticho zostalo aj na súdoch a všetci sme čakali čo bude ďalej. Ako prvý verejne zaznel hlas sudkyne Dubovcovej, ktorá na zdesenie mnohých presne popísala, čo sa v justícii deje. Množiace sa disciplinárky vyburcovali aj ďalších, ktorí cítili potrebu aspoň morálne prísť podporiť kolegov pred disciplinárnym súdom. V roku 2009 sa narodilo „Päť viet“ a napriek útokom zo všetkých strán si pár sudcov trúflo v roku 2010 založiť iniciatívu Za otvorenú justíciu.

Čítať ďalej...

Prečo spoluzakladám ZOJ - J. Hrubala

1. Součástí vyspělé morálky je to, že si dokážeme sebekriticky utvářet morální postoje druhého řádu, tedy morální postoje ke svým vlastním morálním postojúm.

Tomáš Sobek
Uverejnené v „Právo a Dobro v ústavní demokracii“
Jří Přibáň. Pavel Hollander et al.

2. Kolektivní historická zkušenost středoevropského soudce, vypěstovaná v prúběhu 20. století, říká, že ten, kdo hodnotově vystrčí hlavu a bude následovat vábení transcendentna, ať již v rámci jakéhokoli režimu, o tu hlavu přijde ihned poté, co se opět změní transcendentno.

Michal Bobek
Uverejnené v „Právo a Dobro v ústavní demokracii“
Jří Přibáň. Pavel Hollander et al.

Čítať ďalej...

Nachádzaš sa tu: Hlavná stránka O nás

Kontakt

e-mail: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript.

 

Naši partneri