Language Switcher

Vyberte váš jazyk

video.sme.sk | Tomáš Rybár, Zuzana Kovačič Hanzelová, Štefan Straka

Jedine súdy nás bránia pred vyčíňaním vlády.

"Keď som bol v Anglicku, už vtedy tam bolo zrejmé, že súdy majú obrovskú dôveryhoodnosť. Blíži sa to k 90 percentám. Keď ste sa spýtali, že prečo, skoro unisono povedali, že súdy sú jediné inštitúcie, ktoré nás chránia pred vyčíňaním vlády. To nie je sudcovský štát. Súdna moc je rovnocenná zákonodárnej aj výkonnej. Každej výkonnej moci súdna moc prekáža. Každá výkonná moc sa snaží limitovať výkon súdnej moci. Príklad Poľska a Maďarska je viac ako výstižný. Ak bude vláda rozhodovať v súlade s ústavou a európskymi štandardmi, potom budú súdy zbytočné a môžu si zobrať sabatikál," hovorí predseda Súdnej rady Ján Mazák.

"Siahnuť na špecializovaný trestný súd znamená surovým spôsobom rozdrviť základy trestnej politiky tohto štátu. Špecializovaný trestný súd je mimoriadne významný komponent korektnosti trestnej politiky Slovenska, ktorá je troška rozhodená. Nemá jasné limity. Špecializovaný trestný súd má absolútne opodstatnenie, je obdivovaný aj v zahraničí a má neporovnateľne lepšie výsledky než ostatné súdy," dodáva Mazák.

Ako sa pozerá na výmenu členov Súdnej rady? Čo hovorí na návrh na jeho odvolanie? Ako vidí kroky ministra vnútra a kto má pravdu v spore o postavenie mimo službu vyšetrovateľov NAKA? Pozrite si rozhovor Zuzany Kovačič Hanzelovej s predsedom Súdnej rady, Jánom Mazákom.

https://video.sme.sk/c/23251427/mazak-siahnut-na-specializovany-trestny-sud-znamena-surovo-rozdrvit-zaklady-trestnej-politiky.html

Na našej webovej stránke používame cookies. Niektoré z nich sú nevyhnutné pre fungovanie stránky, zatiaľ čo iné nám pomáhajú zlepšovať túto stránku a používateľské prostredie. Môžete sa sami rozhodnúť, či chcete cookies povoliť alebo nie. Upozorňujeme, že pri odmietnutí možno nebudete môcť využívať všetky funkcie stránky.