Language Switcher

Vyberte váš jazyk

Bývalá členka súdnej rady: O odvolaní som sa dozvedela z médií. Písomné oznámenie, ktoré jej zaslal premiér, má len jednu vetu.

Vláda tvrdí, že konala v súlade s Ústavou SR.

Kataríne Javorčíkovej prišlo dnes (8.11.) odvolanie od premiéra SR Roberta Fica, ktoré malo iba jednu vetu. Rovnaký dokument dostali aj ostatní bývalí členovia súdnej rady. Viac o odvolaní a jej ďalších krokoch povedala v rozhovore v relácii Aktuálne :24.

Odvolanie troch členov Súdnej rady SR nominovaných vládou bolo podľa ministerstva spravodlivosti v súlade s platnými právnymi predpismi. Dôvodom je absencia dôvery.

Platná a účinná ústavná úprava podľa rezortu nevyžaduje, aby boli členovia Súdnej rady menovaní vládou, pred svojím odvolaním vypočutí, a ani aby im boli oznámené dôvody odvolania.

Vláda podľa ministerstva rozhodla plne v súlade s Ústavou SR, predvídateľným spôsobom a v súlade s pravidlami zavedenými predchádzajúcou politickou garnitúrou. Bývalá členka súdnej rady Katarína Javorčíková avizovala, že o odvolaní sa dozvedela z médií.

„Zhodou okolností mi bolo dnes (8. 11.) doručené písomné oznámenie pána predsedu vlády Roberta Fica,“ informovala Javorčíková. „Je to jedna veta o tom, že som odvolaná, to isté sa vzťahuje na mojich kolegov,“ priblížila.

„Také rozhodnutie porušuje princípy, na ktorých je založená jednak nezávislosť súdnej rady ako ústavného orgánu a jednak nezávislosť jej členov. Pretože bez nezávislých členov súdnej rady nie je ani možné nezávislé postavenie súdnej rady ako inštitúcie,“ uviedla Javorčíková.

V Súdnej rade SR mala byť do mája 2025. Aj preto sa obracia na Ústavu SR, podľa ktorej má právo zotrvať v tejto verejnej funkcii po celé funkčné obdobie, pokiaľ na to nie sú relevantné dôvody.

Pozrite si celý rozhovor s bývalou členkou súdnej rady Katarínou Javorčíkovou v relácii RTVS Aktuálne: 24:

https://youtu.be/3qdrvxMBzkU

 

Na našej webovej stránke používame cookies. Niektoré z nich sú nevyhnutné pre fungovanie stránky, zatiaľ čo iné nám pomáhajú zlepšovať túto stránku a používateľské prostredie. Môžete sa sami rozhodnúť, či chcete cookies povoliť alebo nie. Upozorňujeme, že pri odmietnutí možno nebudete môcť využívať všetky funkcie stránky.