Language Switcher

Vyberte váš jazyk

postoj.sk | Adam Takáč, Marek Holka, Andrej Lojan
 

Na celom Slovensku sa konali spomienkové zhromaždenia na pamiatku Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej.

V mestách po celom Slovensku sa v deň šiesteho výročia vraždy zišli tisícky ľudí na spomienkových zhromaždeniach za Jána Kuciaka a Martinu Kušnírovú. 

Zhromaždenia zvolala iniciatíva Za slušné Slovensko. Jej predstavitelia na Námestí slobody v Bratislave pripomenuli, že ich požiadavka spred šiestich rokov na spravodlivé a nezávislé vyšetrenie vraždy stále trvá. Dodali, že je nevyhnutné poznať nielen meno vraha, ale aj objednávateľov. 

Foto: Postoj/Andrej Lojan

Na pódium v Bratislave sa postavili aj rodičia zavraždených. Jozef Kuciak pomenoval veci, ktoré mu prekážali a stále prekážajú. Spomenul, že vyšetrovateľom boli od začiatku hádzané polená pod nohy. 

Zlom podľa neho nastal v tom, keď sa rozpustil vyšetrovací tím Kuciak. „Vtedy sa niektoré časti prípadu zobrali a odovzdali inšpekcii, ktorá ako všetci vieme, konala, ako konala. A človek, ktorý to vtedy obhajoval, pán Zurian, je teraz šéfom policajnej inšpekcie," uviedol. 

Zdôraznil, že práve vtedy sa začalo vyšetrovanie predlžovať. „Bolo vidno, že sa hrá o čas," dodal. Otec zavraždeného novinára tiež spomenul vyhlásenia Roberta Fica po vražde o Georgeovi Sorosovi. 

Dotkol sa aj aktuálnych udalostí. „Mňa teraz zarazilo posledné dni, že si dovolili ľudia ako Gašpar mladší a Kaliňák podať trestné oznámenie na elitných vyšetrovateľov, lebo boli odpočúvaní na chate a odpočúvanie bolo povolené sudcom. Tak v akom štáte to žijeme," hovorí.

Foto: Postoj/Andrej Lojan

„Arogancia tejto štátnej moci nemá hraníc," vyhlásil s tým, že už nejde len o skryté vyhrážky, ale aj o priame. Spomenul ministra vnútra Matúša Šutaja Eštoka a jeho odkazy sudcovi. Z novely Trestného zákona podľa neho vyplýva to, že „kto si dosť nakradne, môže sa vykúpiť a ešte mu aj dosť ostane". „Kde je tá spravodlivosť?" pýta sa otec novinára.

V Bratislave vystúpila aj Zlatica Kušnírová. Hovorila o tom, ako sa pred šiestimi rokmi snažila dovolať svojej dcére, ale tá jej už neodpovedala. „Už tam bol vrah, ktorého poslal Kočner. Ja stále tvrdím, že Kočner za tým nebol sám," uviedla. 

Vrátila sa aj k slovám Roberta Fica o tom, že „pozná vrahov Jána Kuciaka". „Ani raz sa s nami nestretol. Chceli by sme ho vyzvať, nech nám to príde aj s našimi právnikmi osobne povedať, keď vie niečo nové," hovorí.

Na Námestí slobody predniesli príhovor aj novinári, herci či predstavitelia mimovládnych organizácií.

 
 
 

Foto: Postoj/Andrej Lojan

Príhovor novinára Mareka Vagoviča, ktorý prečítali organizátori zhromaždenia Orava za slušné Slovensko v Námestove:
 
Keď som sa vo februári 2018 dozvedel, že zabili Jana a Martinu, bol som smutný a frustrovaný, prepadal som veľkej beznádeji až bezmocnosti. Tri roky som s Janom úzko spolupracoval na odhaľovaní korupčných a mafiánskych káuz s politickým pozadím. Deň čo deň, desať hodín v kuse.
 
A zrazu tu nebol. Zavraždili ho krátko pred dokončením článku o prepojení talianskej mafie na bezprostredné okolie Roberta Fica. Jano vtedy systematicky, krok po kroku, vyskladal obludnú mozaiku štátu, ktorý bol pupočnou šnúrou previazaný s organizovaným zločinom.
 
Ako sa ukázalo neskôr, neboli to len vadalovci. Smer si hýčkal aj tunajších bosov, ktorí nekupčili s drogami, ale s vplyvom a beztrestnosťou. Už to neboli klasické hrubé krky ako v 90. rokoch, ale biele goliere s drahými hodinkami a v dobre padnutých, značkových oblekoch.
 
V skutočnosti sa však veľmi nelíšili od svojich primitívnejších predchodcov. Aj štátom požehnaná mafia boli len obyčajní výpalníci. Niektorí im platili dobrovoľne, aby nemuseli vysvetľovať podvody s DPH či kšefty s pohonnými hmotami. Ďalší sa chceli nabaliť na eurofondoch.
 
Viacerí však platili so škrípajúcimi zubami, aby im dvere nevyrazili kukly. Za to, že sa nechceli deliť so štátnou mafiou o legálne zarobené príjmy. Po voľbách 2020 sa smútok a bezmocnosť na chvíľu premenili na nádej. Veril som, že pravda a spravodlivosť zvíťazí nad lžou a beztrestnosťou.
 
Polícia s prokuratúrou začali mať konečne rozviazané ruky. Vyšetrovala sa vražda Jana a Martiny aj kauzy, na ktorých celé roky intenzívne pracoval. Členovia organizovanej skupiny – na čele so šéfom klanu z Nitry – sa ocitli v chladných celách. Postupne sa schyľovalo k súdnym procesom.
 
Bolo len otázkou času, kedy by odvážni kriminalisti odsekli chobotnici aj hlavu. Dovtedy nedotknuteľnú, ktorá vydávala klanu politické pokyny. Nevyhnutnú očistu spoločnosti však zmarila tajná služba s generálnou prokuratúrou. V ziscenovanom komplote odstavili vyšetrovateľov NAKA.
 
S prispením policajnej inšpekcie ich dokonca začali väzobne stíhať. Fico s Kaliňákom sa vysmiali spravodlivosti vďaka všemocnému paragrafu 363. Po voľbách 2023 sa nádej premenila na hnev. Hnevám sa na súčasnú vládnu koalíciu, ako brutálne pošliapava odkaz Jána a Martiny.
 
Ako mení zákony na svoj obraz, likviduje právny štát, okliešťuje demokraciu. Útočí aj na nás novinárov, ktorých chce zastrašiť a umlčať. Robí to len z jedného, veľmi nízkeho dôvodu: vyhnúť sa trestnoprávnej zodpovednosti za to, že zdevastovala štát horšie ako za Mečiara.
 
Aj preto sa rozhodla udeliť generálnu amnestiu podvodníkom, korupčníkom a mafiánom. Vyviaznu maximálne s podmienkou. Nepotrestané môžu zostať aj zločiny znásilnenia, čo je jeden z najhanebnejších paragrafov schváleného Trestného zákona.
 
Tejto vláde nie je ľúto obetí trestných činov, ale len seba. Fico tvrdí, že sú politickí väzni, čo je hrubá neúcta k ľuďom ako Anton Srholec.
 
Alebo k Alexejovi Navaľnému, ktorého navždy umlčal Putinov režim. Toto sú skutoční politickí väzni, nie Bödör, Gašpar, Výboh alebo Kováčik.
 
Nedovoľme Smeru, aby spravil zo Slovenska poslušný prívesok diktátora z Moskvy. Ani ohlodanú demokraciu na spôsob autokrata z Budapešti. Nebuďme preto pasívni, naopak: vždy, keď sú ohrozené základné práva, demokracia a právny štát, zdvihneme hlas a zakričme, aby nás bolo počuť.
 
Podobne, ako po vražde Jána a Martiny. Len nebojácna a zmobilizovaná občianska spoločnosť dokáže zastaviť Ficov valec z poľovníckej chaty. Ak teraz rezignujeme, všetkého schopná vládna moc sa nás pokúsi znormalizovať ako komunisti našich rodičov po okupácii Československa.
 
Buďme preto ostražití, nenechajme sa znechutiť ani paralyzovať. Vytrvajme v odkaze Jána a Martiny, ktorí by tu dnes určite stáli s nami.
 
Pravda zvíťazí!

Výročie si pripomenuli aj politici

Výročie smrti Jána a Martiny si v stredu pripomenuli aj viacerí politici. K pamätníku na Námestí SNP v Bratislave prišla aj prezidentka Zuzana Čaputová.

„Nezabúdam na smrť Jána a Martiny, nezabúdam na to, že boli zavraždení pre Jánovu novinársku prácu, práve preto, lebo hľadal a odhaľoval pravdu a prinášal ju nám občanom. Už šesť rokov chýbajú svojim rodinám, blízkym a chýbajú nám všetkým. Napriek tomu, že uplynulo šesť rokov, stále počujeme vyhrážky novinárom, útoky na občiansku spoločnosť, slová o vláde tvrdej ruky," povedala hlava štátu.

Tragickú smrť odsúdili aj opozičné strany.

Prezidentka pri pamätníku Jána a Martiny. Foto: TASR

Naopak, ministri Ficovej vlády hovorili o tom, že vražda je politicky zneužívaná. „Každá smrť mladého človeka je tragickou udalosťou a aj toto bolo. Bývalá vláda aj všetky ostatné robili maximum pre vyšetrenie vraždy. Všetci by si mali uctiť ich smrť, ale nerobme z toho veľkú politickú tému," povedal minister financií Ladislav Kamenický s tým, že skutočným terčom sú podľa neho predstavitelia Smeru.

Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok hovoril, že vražda sa vyšetrila počas vlády Petra Pellegriniho, ktorý bol vtedy premiérom za Smer. Podľa neho Pellegrini upokojil spoločnosť po vražde a vrátil renomé Slovenska.

„Je smutné, že to po šiestich rokoch nie je vyšetrené," poznamenal minister životného prostredia Tomáš Taraba (nominant SNS). Podľa neho je to smutná vizitka Úradu špeciálnej prokuratúry a Národnej kriminálnej agentúry.

Špeciálna prokuratúra Tarabove slová odmietla. Podľa nej bolo vyšetrenie a postavenie obvinených pred súd excelentným výkonom vyšetrovacieho tímu NAKA pod dozorom prokurátorov ÚŠP.

„V kontexte rozsiahlosti spojených trestných veci úkladnej vraždy Jana Kuciaka a prípravy úkladných vrážd prokurátorov nie je možné považovať doterajšiu dĺžku konania za neprimeranú. Vyšetrovatelia a operatívni pracovníci NAKA ani prokurátori ÚŠP nenesú zodpovednosť za obsah dvoch rozsudkov senátu Špecializovaného trestného súdu, ktoré predovšetkým determinujú doterajšiu dĺžku konania," uviedla v stanovisku špeciálna prokuratúra.

Jozef Kuciak: Aj z malých kvapiek vznikne more

Odkaz Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej šesť rokov po vražde bol témou aj pondelkovej diskusie Večer Mareka Vagoviča. Hosťami boli rodičia Kuciakovci a Zlatica Kušnírová.

Všetci traja sa v uplynulých mesiacoch zúčastnili aj na viacerých protivládnych protestoch. Zlatica Kušnírová tvrdí, že podľa nej môžu niečo zmeniť, iba ak príde do ulíc veľké množstvo ľudí.

„Fico je teraz na to pripravený, vtedy pred šiestimi rokmi nebol. Ak nás tam bude sedemtisíc alebo desaťtisíc, tak to s ním nezamáva," vraví.

Jozef Kuciak vidí v protestoch nádej. „Verím, že aj z malých kvapiek vznikne more. Ulica vždy mala aj bude mať moc."

Rodičia zavraždeného novinára a jeho snúbenice poslali pred časom list europoslancom aj poslancom Národnej rady, v ktorom ich prosili o pomoc a varovali pred zámerom vlády zrušiť špeciálnu prokuratúru a zmeniť trestné kódexy.

Zo strany členov súčasnej koalície nedostali nijakú reakciu. „Karavána ide ďalej. Je to výsmech všetkým ľuďom," povedala Zlatica Kušnírová.

 

Rodičia Jána a Martiny neveria, že Maroš Žilinka nechá súčasným prokurátorom z ÚŠP došetriť kauzu vraždy. „Už toho toľko narozprával. Zase použije nejaký zo svojich pokrútených paragrafov. Už sú s Ficom dohodnutí," myslí si Kušnírová.

Ak prípad prejde na niektorú z krajských prokuratúr, môže sa proces natiahnuť na ďalšie roky. „Fico s tým presne počíta. Že nám dôjde sila a zdravie," povedala.

„Som pripravený, že to nikdy nevzdáme," dodal Jozef Kuciak.

Na našej webovej stránke používame cookies. Niektoré z nich sú nevyhnutné pre fungovanie stránky, zatiaľ čo iné nám pomáhajú zlepšovať túto stránku a používateľské prostredie. Môžete sa sami rozhodnúť, či chcete cookies povoliť alebo nie. Upozorňujeme, že pri odmietnutí možno nebudete môcť využívať všetky funkcie stránky.