Language Switcher

Vyberte váš jazyk

postoj.sk | OTVORENE s Michalom Magušinom Spravodlivosť 09. február 2024

Exminister Karas o trestnoprávnej novele

Skrátenie lehoty pri znásilnení je len jeden z mnohých problémov, ktoré sa ukážu

Viliam Karas vysvetľuje, v čom je prijatie novely Trestného zákona nebezpečné pre spravodlivosť na Slovensku a ako k tomu došlo.

„Trestnoprávna novela znižuje motiváciu páchateľa napraviť škodu,“ tvrdí bývalý minister spravodlivosti, advokát a poradca KDH Viliam Karas v rozhovore pre Postoj TV.

Okrem toho považuje za najzásadnejší problém schválenej novely Trestného zákona aj skracovanie premlčacích dôb.

Pri tejto veci upozorňuje na to, že skrátenie lehôt vytvorí tlak na vyšetrovacie orgány, aby vyšetrovali rýchlejšie a efektívnejšie, ale zároveň sa neprijali nijaké opatrenia, ktoré by efektívnejšiemu vyšetrovaniu mali pomôcť.

„Znižujú sa aj niektoré sadzby, ale to by samo osebe nebolo takým problémom a vedelo by to v praxi fungovať. Ale kombinácia zvýšenia škody, zníženia sadzieb a ešte aj skracovania premlčacích dôb je niečím, čo nám, ak to nadobudne účinnosť, bude ešte roky spôsobovať problémy. A bude vznikať tlak na to, aby sa to prehodnotilo.“

Viliam Karas si myslí, že vládnu koalíciu motivovalo k prijatiu kontroverznej novely aj to, že v ostatných rokoch sa pri vyšetrovaní veľkých káuz robili veľké chyby a išlo sa do jedného extrému, čo sa dnes ako „kyvadlo“ vracia vo forme opačného extrému.

Nebolo však vyšetrovanie „veľkých rýb“ z ostatných rokov len reakciou na rozsiahly korupčný systém v najvyšších zložkách štátu? „Samozrejme, tváriť sa, že tu v posledných rokoch nebolo čo vyšetrovať, by bolo absurdné. Fakty sú nezvratné, a to môžeme začať privatizáciou. Tento štát mal nejaký štandard fungovania a naozaj vznikla požiadavka veci vyšetrovať.“

„Musím však opakovať, že národ cítil obrovskú nespravodlivosť, že veci sa nevyšetrujú a podozriví ľudia sa vyvážajú vo veľkých autách a vysmievajú sa nám. To sa pretavilo do veľkého tlaku, aby sa veci vyšetrovali a ľudia odsúdili. Potom sme však spravili tú chybu, že sme si pri vyšetrovaní veci uľahčovali a robili sme skratky. Aj vtedy som upozorňoval, že skratky sa robiť nesmú, a to už vôbec nie v trestnom práve, nech si o komkoľvek myslíme čokoľvek.“

Exminister spravodlivosti Viliam Karas v štúdiu Postoj TV. Foto: Postoj/Andrej Lojan

„Na mnohé veci sme upozorňovali. Mali sme z praxe veľa signálov o tom, čo sa deje vo väzobných celách, ako sú predlžované väzby a podobne. Vtedy sa to kyvadlo vychýlilo. Teraz prichádza odveta. Je v sofistikovanej forme zmeny trestných kódexov, znižuje sadzby, aby sa to už nikdy nezopakovalo... Ale toto nie je náprava nezákonnosti. My sa nerozprávame o desiatkach prípadov, ale o desiatich tisícoch, ktoré sa ročne vyšetrujú. Cez nich to má dosah na státisíce prípadov.“

„Ľudia dnes ešte nevedia, čo sa deje, je to veľmi sofistikovaná téma. Ale my budeme po mesiacoch odhaľovať, čo sa deje, ak to nadobudne účinnosť,“ varuje Viliam Karas.

https://www.youtube.com/watch?v=olEjDujFlQU

Na našej webovej stránke používame cookies. Niektoré z nich sú nevyhnutné pre fungovanie stránky, zatiaľ čo iné nám pomáhajú zlepšovať túto stránku a používateľské prostredie. Môžete sa sami rozhodnúť, či chcete cookies povoliť alebo nie. Upozorňujeme, že pri odmietnutí možno nebudete môcť využívať všetky funkcie stránky.