Language Switcher

Vyberte váš jazyk

dennikn.sk | LUCIA OSVALDOVÁ

„Konečne aspoň nejaká diskusia,“ hovorili si študenti v utorok večer pri odchode z Moyzesovej siene filozofickej fakulty. Pri cigarete si vymieňali názory o viac ako trojhodinovej diskusii o rušení Úradu špeciálnej prokuratúry. Iniciovali ju študenti Právnickej fakulty Univerzity Komenského potom, čo sa sľúbenej debaty na túto tému nedomohli na domovskej fakulte.

Za študentmi práva prišiel diskutovať špeciálny prokurátor Daniel Lipšic, predseda Špecializovaného trestného súdu Ján Hrubala, ktorí sú zástancami zachovania špeciálnej prokuratúry; sudcovia Marcela Kosová a Peter Šamko, ktorí sa vyjadrili za jej zrušenie; ale aj profesor práva Tomáš Strémy či advokát Peter Erdős. Dekan Právnickej fakulty Eduard Burda, ktorý ešte v decembri odbornú diskusiu avizoval, účasť odmietol. Vysvetlil to tým, že návrh na rušenie špeciálnej prokuratúry je teraz v parlamente a vec je „politicky živá“.

Odborná diskusia pre študentov a akademikov sa konala v čase, keď už o pár hodín či dní môžu koaliční poslanci schváliť zrušenie špeciálnej prokuratúry a zmeny v Trestnom poriadku.

„Politickí predstavitelia našej krajiny nám ukazujú, ako diskusia nemá vyzerať,“ povedal na začiatku diskusie doktorand právnickej fakulty a jeden z iniciátorov diskusie Juraj Plaza a zopakoval, že študenti a verejnosť sa prostredníctvom diskusie chcú dozvedieť argumenty za rušenie inštitúcie a proti nemu. Zareagoval aj na anonymné hejty, ktoré študenti iniciátori dostávajú v posledných týždňoch, a na to, kto ich a celú diskusiu platí: „Žiadna fascinácia sa nekoná, za diskusiou sú len študenti,“ dodal Plaza.

Hostia odbornej diskusie

  • Peter Šamko sudca Krajského súdu Bratislava, člen súdnej rady
  • Marcela Kosová, sudkyňa Krajského súdu Bratislava, členka súdnej rady
  • Peter Erdős, advokát, obhajca Moniky Jankovskej
  • Ján Hrubala, predseda Špecializovaného trestného súdu
  • Daniel Lipšic, špeciálny prokurátor
  • Matúš Harkabus, prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry
  • Tomáš Strémy, profesor trestného práva na Právnickej fakulte Univerzity Komenského

Moyzesova sieň bola zaplnená – na diskusiu si museli študenti či hostia vopred zarezervovať miesto, nezaevidovaných hostí vrátane poslanca za SNS Adama Lučanského do sály nevpustili. „Mali sme stanovené kapacity, správca budovy nám neumožnil navyšovať počty,“ vysvetľoval študent Marek Janiga. Diskusia sa dala sledovať cez živý prenos – počas diskusie ho sledovali tisícky ľudí.

Na diskusiu sa prišiel pozrieť aj verejný ochranca práv Róbert Dobrovodský a rektor Univerzity Komenského Marek Števček – aj on je právnik a pedagóg. Diskutujúcich požiadal, aby bola debata „iskrou svetla“, ktorá osvetlí problematiku, a nie „iskrou požiaru“.

Odborníci nevidia dôvod na skrátené legislatívne konanie

Ako teda diskusia prebiehala?

Študenti ju rozdelili na dva panely – v prvom diskutoval predseda Špecializovaného trestného súdu Hrubala s profesorom Strémym a advokátom Erdősom. Hrubala aj Strémy sa vyjadrili proti rušeniu špeciálnej prokuratúry, Erdős sa jasne nevyjadril.

Na študentskú otázku, prečo sa spoločnosť tvári, že zmeny v Trestnom zákone sú odborné, keď je „zrejmé, že účel je úplne iný“, sudca Hrubala odpovedal: „Urobte si vy názor, čo za tým je, a vyhodnoťte to. Ja ako sudca v tejto rovine končím a musím skončiť,” povedal, pričom zopakoval, že on je za zachovanie špeciálnej prokuratúry.

Šamko: ÚŠP je nepotrebný

Druhá časť bola dynamickejšia – o zrušení špeciálnej prokuratúry sa rozprávali priamo zástupcovia inštitúcie špeciálny prokurátor Daniel Lipšic a prokurátor Matúš Harkabus so sudcami Šamkom a Kosovou, ktorí sa vyjadrili za zrušenie špeciálnej prokuratúry.

Peter Šamko argumentoval tým, že špeciálna prokuratúra nebola potrebná už v čase svojho vzniku, pretože neplatilo, že by na krajských prokuratúrach neboli špecializovaní sudcovia v jednotlivých trestných oblastiach. Špeciálna prokuratúra je podľa neho podobne nepotrebná, ako bola vojenská prokuratúra, ktorú zrušili v roku 2009.

„Dnes si na ňu už nikto nespomenie, lebo potrebná nebola,“ povedal Šamko a dodal, že krajskí prokurátori sa na jednotlivé oblasti špecializujú.

Spoločne so sudkyňou Kosovou argumentoval aj tým, že špeciálna prokuratúra nad sebou nemá inštanciu a opravný prostriedok. „Je zbytočné vymýšľať nadradený prvok,“ povedal Šamko na otázku, či namiesto rušenia špeciálnej prokuratúry by sa takýto opravný prostriedok nemal zaviesť.

Lipšic: Slovensko je vďaka ÚŠP bezpečnejšie

„Nie je pravda, že moje alebo naše rozhodnutia nie sú preskúmateľné,“ namietal Lipšic v diskusii a dodal, že si nie je vedomý ani toho, že by krajskí prokurátori boli špecializovaní napríklad na eurofondové podvody alebo na terorizmus, ktorými sa špeciálna prokuratúra zaoberá.

Špeciálny prokurátor v diskusii pred študentmi hovoril o tom, že aj vďaka špeciálnej prokuratúre a jej postupom v prípade závažných trestných činov sa Slovensko stalo za posledných 20 rokov bezpečnejšou krajinou a študenti si majú sami položiť otázku, prečo mocní prichádzajú s návrhom na zrušenie prokuratúry práve v tomto čase.

Prokurátor Harkabus uznal, že chyby sa môžu stať aj v úkonoch špeciálnej prokuratúry, to však nie je dôvod na to, aby sa rušila celá inštitúcia.

„Načo vylievať s vaničkou celé dieťa?“ pýtal sa Harkabus a vravel, že pochybuje o „masovom exode“ prokurátorov špeciálnej prokuratúry na krajské prokuratúry. Na základe rozhovorov s kolegami predpokladá, že na krajské prokuratúry odíde len zopár z nich a väčšina bude mať v prípade zrušenia špeciálnej prokuratúry záujem o miesta na generálnej prokuratúre.

Ak sa diskutujúci z oboch názorových táborov na niečom zhodli, tak na tom, že k rušeniu špeciálnej prokuratúry diskusia chýbala a že nevidia dôvod na skrátené legislatívne konanie bez pripomienkového konania.

Študenti, ktorí zorganizovali odbornú diskusiu o špeciálnej prokuratúre. Foto N – Vladimír Šimíček

Diskusie budú pokračovať

Marek Janiga, jeden z organizátorov diskusie, bol s debatou na akademickej pôde spokojný, no hneď po jej skončení hovoril, že si ju potrebuje ešte spätne prehrať. „Sme radi, že sa nám podarilo dať tieto dva ‚tábory‘ na jednu pôdu,“ hodnotil prvú diskusiu študent, na ktorého za jeho snahu diskutovať s dekanom opakovane verbálne útočil premiér Robert Fico.

Iniciátori diskusie založili platformu Diskutujme Spolu, ktorá chce študentom prinášať odborné diskusie na aktuálne témy. Študenti tiež stále veria, že keď parlament rozhodne o osude špeciálnej prokuratúry, budú diskutovať aj s dekanom právnickej fakulty Burdom, ako im prisľúbil.

Na našej webovej stránke používame cookies. Niektoré z nich sú nevyhnutné pre fungovanie stránky, zatiaľ čo iné nám pomáhajú zlepšovať túto stránku a používateľské prostredie. Môžete sa sami rozhodnúť, či chcete cookies povoliť alebo nie. Upozorňujeme, že pri odmietnutí možno nebudete môcť využívať všetky funkcie stránky.