Language Switcher

Vyberte váš jazyk

V jednej z komerčných slovenských televízií natočili podľa námetu elitného prokurátora Jána Šantu seriál z justičného prostredia. Myslím, že názov Prokurátorka tomu tak trochu nasvedčuje,  hoci  hlavná predstaviteľka v istom mienkotvornom denníku  na otázku, či jej pomohlo účinkovanie v seriáli lepšie nahliadnuť do toho, ako funguje naša justícia, odvetila: Takto to nie je koncipované. Nie je to o fungovaní našej justície.

https://kultura.pravda.sk/film-a-televizia/clanok/678476-zuzana-maurery/

Akokoľvek je teda seriál koncipovaný, keďže jeho sledovanosť je veľmi vysoká (čo je v komerčnej televízii jediné kritérium úspešnosti programu),  napadlo ma, či iná slovenská televízia (nedajbože priamo verejnoprávna), nebude chcieť konkurovať a natočiť seriál obdobného názvu - Sudkyňa.

Možno bude problém rozhodnúť sa pri námete, ktorého slovenského sudcu si vyhliadne, pretože v poslednej dobe sa prezentovalo viacero sudcov s literárnymi knižnými počinmi, „od okresných až po najvyššákov“. 

Možno osloví niekoho, kto má za sebou aj nejaké vizuálne dielka na základe vlastného námetu a scenára, trebárs najznámejšieho slovenského justičného sliediča, ktorého videá  majú síce obskúrnu kvalitu, ale tak prepotrebnú vysokú sledovanosť.  

Možno o externú spoluprácu požiada Johna Grishama, najznámejšieho autora bestsellerov zo súdneho prostredia. Jeho Sudcov zoznam zaujme od prvej strany, a tak správne mrazí že až...  bolo by to sledované, čo si viac želať.

Možno bude aj potom ťažké napísať scenár seriálu tak, aby by bol sledovaný a by bol tak trochu aj o fungovaní našej justície.

Možno bude treba natočiť seriál tak,  aby verejnosť nenadobudla nereálne predstavy o práci sudcu, a nebolo to s dôveryhodnosťou súdnictva potom ešte horšie.

A možno to už niekoho aj napadlo,  ale stále nevyriešil tieto veľké dilemy.

 

Tak si počkajme.

 

Daniela Baranová

Na našej webovej stránke používame cookies. Niektoré z nich sú nevyhnutné pre fungovanie stránky, zatiaľ čo iné nám pomáhajú zlepšovať túto stránku a používateľské prostredie. Môžete sa sami rozhodnúť, či chcete cookies povoliť alebo nie. Upozorňujeme, že pri odmietnutí možno nebudete môcť využívať všetky funkcie stránky.