Language Switcher

Vyberte váš jazyk

K dnešnému sviatku dovoľte zopár myšlienok z prejavu Václava Havla, vodcu Nežnej revolúcie, ktorý odznel v Prahe dňa 17.11.1999 pri jej 10. výročí:

" Naša revolúcia, ak to smiem takto povedať, nespadla totiž z neba. Bola organickou súčasťou veľkého procesu, keď sa začínal nezadržateľne rúcať a rozpadať systém, založený na lži, nenávisti a násilí, systém., ktorý zbavoval človeka jeho najzákladnejších práv, popieral samotnú podstatu života a pokúšal sa pod vlajkou ľúbivých utópií násilne zastaviť dejiny.

Som presvedčený, že pád komunizmu neznamená iba oslobodenie miliónov utláčaných a ponižovaných ľudských bytostí, ale že sa z mnohých rôznych dôvodov stal zároveň veľkou výzvou tejto novodobej civilizácii k tomu, aby sa pokúsila znovu a opravdivo dôkladne zreflektovať v akom stave sa nachádza, kam smeruje, čo ju ohrozuje, a aby hľadala spôsoby, ako nájsť či obnoviť  zodpovednosť za samú seba.

Nie je pravdou, že sa pritom niet o čo oprieť., kdesi v samotnom srdci všetkých veľkých náboženstiev novodobého sveta je skrytá či zakliata základná inšpirácia. Stačí ju pochopiť a prijať. "

Pekný sviatočný deň.

Daniela Baranová

Na našej webovej stránke používame cookies. Niektoré z nich sú nevyhnutné pre fungovanie stránky, zatiaľ čo iné nám pomáhajú zlepšovať túto stránku a používateľské prostredie. Môžete sa sami rozhodnúť, či chcete cookies povoliť alebo nie. Upozorňujeme, že pri odmietnutí možno nebudete môcť využívať všetky funkcie stránky.