Pred viac ako rokom premiér Robert Fico oznamoval sudcovi Najvyššieho súdu Jurajovi Klimentovi, že by si mal radšej zbaliť veci, teda odísť sám. Vtedy ešte z nejakého dôvodu použil slovo „pán“. O sudkyni Špecializovaného trestného súdu Pamele Záleskej sa vyjadroval podstatne škaredšie.
Združenie sudcov Za otvorenú justíciu (ZOJ) považuje za nevyhnutné reagovať na vyjadrenia predsedníčky Súdnej rady SR Marcely Kosovej, ktoré zazneli v súvislosti s našou kritikou procesu vypočutia kandidáta na predsedu Najvyššieho súdu SR, sudcu Františka Moznera.
Naša kritika sa týkala vecného aspektu verejného vypočutia kandidáta, že neboli položené žiadne otázky týkajúce sa viacerých konštatovaných prieťahov v konaní sudcu, ktoré boli potvrdené v právoplatných nálezoch Ústavného súdu SR III. ÚS 402/2020 a I. ÚS 92/2022, boli predmetom dvoch disciplinárnych konaní na Najvyššom správnom súde SR a v jednom z nich pod sp. zn. 31D/25/2022 došlo aj k právoplatnému uznaniu viny a uloženiu trestu. Ide o relevantné informácie, ktoré boli súdnej rade známe pred vypočutím kandidáta, a mali byť štandardnou súčasťou jeho hodnotenia na najvyššiu justičnú funkciu.
Rešpektujeme rozhodnutia disciplinárneho súdu, vrátane oslobodzujúceho rozhodnutia voči sudcovi Františkovi Moznerovi pod sp. zn. 32D/22/2022. Súčasne však považujeme za dôležité upozorniť, že aj v prípade oslobodzujúceho rozhodnutia boli prieťahy v konaní sudcu Františka Moznera objektívne konštatované. Skutočnosť, že nedošlo k disciplinárnemu potrestaniu, nevylučuje oprávnenosť a potrebu odbornej a verejnej diskusie o tom, ako by mala vyzerať justičná zodpovednosť a čo by mala súdna rada zohľadňovať pri hodnotení morálneho kreditu uchádzača.
Odmietame akékoľvek tvrdenia, že naším zámerom je „osočovať“ kolegov sudcov alebo členov Súdnej rady. Našim cieľom je chrániť otvorenú a dôveryhodnú justíciu, ktorej základom je transparentnosť, verejná kontrola a vecná diskusia. Práve potláčanie kritického hlasu v mene „ochrany reputácie“ považujeme za nebezpečný jav vo verejnom priestore.
Združenie ZOJ bude aj naďalej dôsledne a konštruktívne upozorňovať na situácie, ktoré podľa nášho presvedčenia oslabujú dôveru verejnosti v súdnu moc, pričom bude vždy rešpektovať právne rámce aj osobnú dôstojnosť všetkých aktérov.
Nenašiel som v celom právnom priestore Európskej únie situáciu alebo publikáciu, v ktorých by akademik prezentoval svoje právne názory spôsobom, aký v rozhovore použil dekan právnickej fakulty Eduard Burda.
Po dnešnom monitoringu tlače (posledný aprílový deň) som zostal ako obarený. Nečítam všetky denníky, týždenníky a nepočúvam súvisiace relácie, avšak výňatok z verejne dostupnej diskusie s Eduardom Burdom, dekanom Právnickej fakulty Univerzity Komenského, ma vskutku zaskočil.
Hrozby dekana v priamom prenose
V nerozhodnutej trestnej veci začal rozvíjať svoje úvahy o tom, že sudca Špecializovaného trestného súdu Milan Cisárik chce odsúdiť guvernéra NBS Petra Kažimíra za trestný čin, ktorý v čase spáchania skutku vôbec neexistoval.
Nemožné!
A ak sudca Cisárik bude kvalifikovať trestný čin podľa ustanovenia, ktoré v čase spáchania skutku neexistovalo, je to také jednoznačné porušenie zákona, že to musí (!) byť buď trestný čin zneužitia právomocí verejného činiteľa, alebo trestný čin ohýbania práva.
Sudca Najvyššieho súdu Juraj Kliment. Foto N – Tomáš Benedikovič
Sudca Najvyššieho súdu Juraj Kliment na súde vravel o Ficovej pomste a apeloval na sudcov, že ak ho potrestajú, raz môže ísť aj o nich.
Premiér Robert Fico (Smer) sa onedlho dozvie, či má šancu dostať sudcu Juraja Klimenta z Najvyššieho súdu. Najvyšší správny súd v utorok ukončil dokazovanie v prípade disciplinárneho návrhu, ktorým Ficov minister spravodlivosti Boris Susko žiada zbaviť Klimenta sudcovského talára.
Na našej webovej stránke používame cookies. Niektoré z nich sú nevyhnutné pre fungovanie stránky, zatiaľ čo iné nám pomáhajú zlepšovať túto stránku a používateľské prostredie. Môžete sa sami rozhodnúť, či chcete cookies povoliť alebo nie. Upozorňujeme, že pri odmietnutí možno nebudete môcť využívať všetky funkcie stránky.