Language Switcher

Select your language

Bývalá členka súdnej rady: O odvolaní som sa dozvedela z médií. Písomné oznámenie, ktoré jej zaslal premiér, má len jednu vetu.

Vláda tvrdí, že konala v súlade s Ústavou SR.

Kataríne Javorčíkovej prišlo dnes (8.11.) odvolanie od premiéra SR Roberta Fica, ktoré malo iba jednu vetu. Rovnaký dokument dostali aj ostatní bývalí členovia súdnej rady. Viac o odvolaní a jej ďalších krokoch povedala v rozhovore v relácii Aktuálne :24.

Odvolanie troch členov Súdnej rady SR nominovaných vládou bolo podľa ministerstva spravodlivosti v súlade s platnými právnymi predpismi. Dôvodom je absencia dôvery.

Platná a účinná ústavná úprava podľa rezortu nevyžaduje, aby boli členovia Súdnej rady menovaní vládou, pred svojím odvolaním vypočutí, a ani aby im boli oznámené dôvody odvolania.

Vláda podľa ministerstva rozhodla plne v súlade s Ústavou SR, predvídateľným spôsobom a v súlade s pravidlami zavedenými predchádzajúcou politickou garnitúrou. Bývalá členka súdnej rady Katarína Javorčíková avizovala, že o odvolaní sa dozvedela z médií.

„Zhodou okolností mi bolo dnes (8. 11.) doručené písomné oznámenie pána predsedu vlády Roberta Fica,“ informovala Javorčíková. „Je to jedna veta o tom, že som odvolaná, to isté sa vzťahuje na mojich kolegov,“ priblížila.

„Také rozhodnutie porušuje princípy, na ktorých je založená jednak nezávislosť súdnej rady ako ústavného orgánu a jednak nezávislosť jej členov. Pretože bez nezávislých členov súdnej rady nie je ani možné nezávislé postavenie súdnej rady ako inštitúcie,“ uviedla Javorčíková.

V Súdnej rade SR mala byť do mája 2025. Aj preto sa obracia na Ústavu SR, podľa ktorej má právo zotrvať v tejto verejnej funkcii po celé funkčné obdobie, pokiaľ na to nie sú relevantné dôvody.

Pozrite si celý rozhovor s bývalou členkou súdnej rady Katarínou Javorčíkovou v relácii RTVS Aktuálne: 24:

https://youtu.be/3qdrvxMBzkU

 

We use cookies on our website. Some of them are essential for the operation of the site, while others help us to improve this site and the user experience. You can decide for yourself whether you want to allow cookies or not. Please note that if you reject them, you may not be able to use all the functionalities of the site.