Návrhy tém za ZOJ na rokovanie Súdnej rady SR

Vážený pán predseda súdnej rady,

Vážený pán podpredseda súdnej rady

 

predovšetkým chceme aj touto formou poďakovať za možnosť aktívne participovať na riešení problémov justície v úzkej spolupráci so súdnou radou.

ZOJ podporuje prejednanie tém, ktoré sú zaradené do programu najbližšieho zasadnutia súdnej rady. Tieto témy boli poslané všetkým členom našej skupiny a ich prípadné stanoviská alebo podnety, oboznámime na zasadnutí súdnej rady.

Nemáme výhrady ani k témam, ktoré doplnil prezident Združenia sudcov Slovenska JUDr. František Mozner.

Za ZOJ navrhujeme doplniť:

  1. Tému hodnotenia sudcov. Zákon o sudcoch nedostatočne vymedzuje status členov hodnotiacich komisií, čo v praxi spôsobuje viaceré problémy. ZOJ dala podnet na prijatie vykonávacej vyhlášky MS SR, ktorá by presne stanovila ich práva, zákonné nároky aj povinnosti, ako aj spôsob samotnej hodnotiacej činnosti ( zavedenie príslušných registrov, elektronické prerozdeľovanie vecí a iné). Prehodnotiť by sa malo aj bodové hodnotenie sudcov, zjednotiť kritériá na udeľovanie alebo odoberanie bodov, resp. aj rozsah bodov pre stanovenie výsledku hodnotenia. MS SR sa však zatiaľ týmto témam nevenuje.

 

  1. Tému jazykových prekladov vo výberových konaniach. Už dlhodobo je predmetom kritiky neúmerne vysoká  obtiažnosť prekladaných textov, čo v doteraz platnom nastavení výberového konania spôsobilo značný výpadok inak kvalitných uchádzačov. Súčasne to odrádza kvalitných sudcov prihlásiť sa do výberových konaní v rámci ich kariérneho postupu. Aj keď sa pripravuje novela vyhlášky MS SR č. 160/2017 Z.z. o  podrobnostiach  výberových konaní, tento problém navrhovaný text novely neodstraňuje.

 

Ďalšie témy budeme aktuálne dopĺňať.

S úctou

JUDr. Katarína Javorčíková

hovorkyňa ZOJ

V Bratislave 4.9.2021

 

Komentujte

0
s podmienkami použitia.
  • Žiadne komentáre
Nachádzaš sa tu: Hlavná stránka Dokumenty Zoj Návrhy tém za ZOJ na rokovanie Súdnej rady SR

Kontakt

e-mail: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript.

 

Naši partneri