Reakcia skupiny sudcov k názorovému stretu na Krajskom súde v Trnave

Mgr. Bíliková Jarmila, JUDr. Kondllová Andrea, JUDr. Malý Igor, JUDr. Salayová Antónia, JUDr. Szigeti Ľuboš, JUDr. Trylč Milan – sudcovia okresných súdov v obvode KS v TT.

Názor na názor

 

            Sudcovia KS v TT na stránke ZOJ zverejnili názor k preťaženým súdom. Následne zverejnil názor predseda KS v TT. Zovšeobecňujúci názor na túto problematiku pridala ZOJ.

            Pomáhajúc si novým Civilným sporovým poriadkom, „žaloba“, replika, duplika  prebehli, boli obšírne a tému vyčerpávajúce, pričom všetko bolo povedané a niet čo dodať. Dalo by sa povedať „Game over“. Stačilo by pod niektorý článok pridať like.

Stačilo by to v prípade, ak by sa za prezentovanou témou neskrývala iná. Tou inou témou je kritika súčasného predsedu KS v TT.  „Šikovne“ schovaná pod všeobecný opis vlastností a zručností pozitívneho profilu predsedu súdu, pričom zámerom pisateľov je vyvolať u čitateľa dojem, že súčasný predseda KS v TT je pravý opak takéhoto pozitívneho profilu. Zúžiť hodnotenie organizačných, odborných a ľudských zručností a vlastností do, v tomto prípade, vydávania alebo nevydávania opatrení podľa § 42 ods. 3, § 53 ods. 3 zákona č. 757/2004 Z.z. je úzkoprsé. Najmä od ľudí, ktorí pri práci používajú logické myslenie, analýzu, syntézu ... Naviac v justícii pracujú dlhoročne, takže podmienky práce v nej poznajú dôverne. Okrem iného vedia, že každý predseda súdu je medzi „mlynskými kameňmi“ – na jednej strane podmienky vytvárané výkonnou mocou MS SR, na druhej strane existovanie v týchto podmienkach súdnej moci, teda sudcov, a na ňom je obrusovanie vznikajúcich trecích plôch, s ohľadom na možnosti a potreby ním riadeného súdu. Vedia o finančnej poddimenzovanosti rezortu, z toho vyplývajúcej personálnej politiky a podobne. Toto nepochybne platí bez ohľadu na zákonnosť alebo nezákonnosť vydávania spomínaných opatrení (spory vyplývajúce z odlišného výkladu pomiňme). Ak ktokoľvek vyvráti toto tvrdenie, súčasne vyvráti aj tvrdenie, že takto podávaná kritika je účelová.

 

            Je mimoriadne dôležité, aby sa sudcovia zaujímali o dianie v justícii, o jej smerovanie, o statusové zákony, a nakoniec o celý komplex problémov, s ktorými sa potýka. Okrem iného to vytvára pocit zodpovednosti jednotlivca za organizáciu ako celok, nielen jej organizačnú zložku. Tento záujem by mal byť však trvalý, nenačasovaný napríklad na koniec niečieho funkčného obdobia.

 

            Aj nepopulárny názor pri takomto záujme by sa mal prejaviť verejne, bez ohľadu na následky, ktoré v nedávnom období boli aj existenčného charakteru.

 

            Súčasný predseda KS v TT na rozdiel od mnohých kolegov opakovane svojim správaním preukázal, že trvale, verejne a bez ohľadu na prípadné negatívne následky koná v úmysle prospieť justícii.

 

            Načrtnutá téma by sa dala rozvíjať popisom konkrétností, avšak tento popis by presiahol potreby vyjadrenia hore uvedeného názoru.

Komentujte

0
s podmienkami použitia.
 • Hosť (sudca)

  Príspevok bol odstránený z dôvodu, že má vyjadrovať názor sudcu, ktorý sa nepodpísal, pričom reaguje na príspevky v názorovej časti pre justíciu urážlivým a neetickým spôsobom. Ak sa pisateľ podpíše a prevezme zodpovednosť za svoj názor, budú zverejnené.

  Komentár naposledy upravený pred 5 rokmi užívateľom Admin
 • Hosť (Peter Horváth)

  Môj priateľ sudca sa nepodpísal z pragmatického dôvodu - rád by v kľude dokončil svoju sudcovskú prax, a to bez šikanovania a disciplinárnych konaní. Dotknutý pán s tým má vraj dostatok skúseností...
  Je pozoruhodné, že je tu najmenej 200 príspevkov s podpismi vymyslenými - no a nič sa im nestalo, hoci by sa malo postupovať rovnako. Rozhodne som sem nenapísal, aby som s vami polemizoval, lebo nie som sudca. To, čo ste vymazali spod tohoto článku si myslím aj ako laik mohlo uraziť naozaj len človeka formátu, aký bol "popisovaný urážlivým a neetickým spôsobom".
  Milí sudcovia, cenzúrovaním názorov, aj keď anonymných, nezmeníte nič, iba možno získate drobný časový náskok dnes. Zajtra však budete konfrontovaní práve vy. Ale to už bude o inej téme, však.
  P.S.
  Je pravdepodobné, že tento príspevok je opäť urážlivý a neetický, a teda bude zmazaný. Ale nemal som chuť mlčať tak, ako to väčšina z vás chce robiť, lebo v dnešných časoch je to o tzv istotách, hoci veľmi relatívnych.

 • Hosť (Katarína Javorčíková)

  Odpoveď na: Peter Horváth

  Vážený pán Horváth,
  je pravdou, že v diskusii na tejto stránke je veľa anonymných príspevkov od tzv. automaticky nastavených odosielateľov, ktorými sú zahlcované aj iné internetové stránky, a ku konkrétnej téme nemajú žiaden význam. Vzhľadom na ich množstvo nemáme kapacitu ich okamžite odstraňovať. V názorovej časti z prostredia justície sme už zverejnili jeden anonymizovaný príspevok, ktorý bol tiež k sudcom veľmi kritický, bol však bol vecný a jeho argumentácia bola v súlade so zásadami slušnosti a etiky. Meno bolo známe len vedeniu ZOJ na výslovnú žiadosť prispievateľa. V prípade dotknutého diskusného príspevku malo ísť o názor sudcu, ktorý je zjavne znalý pomerov a diskutovanej témy, a svoje meno vedeniu ZOJ neoznámil. Na rozdiel od spomínaného anonymizovaného príspevku sa jeho príspevok nevyhýbal urážaniu a znevažovaniu názorovej protistrany. Dovolím si pripomenúť, že členovia nášho združenia často verejne a tvrdo kritizovali čelných predstaviteľov justície, najmä v tzv. období "harabinizácie súdnictva". Hoci sme sa vystavovali veľkému riziku šikanovania až po priame ohrozenia našich funkcií, vždy sme sa podpísali a nikdy sme neurážali. Každý má právo na názor a ak ho vysloví, najmä verejne, mal by mať silu za neho prevziať plnú zodpovednosť. Nemôžeme preto súhlasiť s Vašimi závermi, že cenzurujeme názory na tejto stránke. Ak budú akékoľvek, ale vedené podľa zásad slušnej, vecnej komunikácie a konštruktívnej kritiky, uverejníme aj z prostredia justície anonymizované príspevky s tým, že meno prispievateľa bude známe len vedeniu ZOJ.
  Nie je tak dôvod, aby sme odstraňovali ten Váš a oceňujeme, že ste uviedli svoje plné meno.
  S pozdravom
  K. Javorčíková

Nachádzaš sa tu: Hlavná stránka Dokumenty Úvahy, články, návrhy Reakcia skupiny sudcov k názorovému stretu na Krajskom súde v Trnave

Kontakt

e-mail: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript.

 

Naši partneri