Podnet k preťaženým súdom

Jarmila Jánošová, Okresný súd Banská Bystrica – podnet k preťaženým súdom :

K problematike nerovnomernej zaťaženosti súdov  chcem uviesť, že mám vedomosť o tom, že vo Francúzsku existuje/resp.existoval cca pred 15 rokmi/ inštitút tzv.lietajúceho sudcu.Jedná sa o mladých sudcov, ktorí súhlasia s tým, že určitú dobu/cca 5 rokov/, môžu byť prideľovaní podľa potreby na rôzne súdy. Myslím, že majú za to aj finančné príplatky a ak sa osvedčia, stanú sa sudcami na časove neobmedzenú dobu.

Odpoveď ZOJ:

Inštitút tzv. lietajúceho sudcu využívajú aj Španieli a Portugalci, a myslím, že je to dobrá cesta na preklenutie dlhodobých rozdielov v zaťaženosti súdov na dobu, pokiaľ sa neoptimalizuje ich personálne obsadenie.  Túto myšlienku sme už niekoľkokrát otvorili pri novelách zákonov, ale nikdy sa to neprevzalo v takejto podobe. U nás sme niekde na polceste v § 12 zákona O sudcoch. Máme možnosť dočasného pridelenia sudcu s jeho súhlasom na iný súd (aj rovnakého stupňa) v záujme riadneho zabezpečenia chodu súdnictva, s tým, že plat mu zostáva rovnaký a má nárok na preplatenie zvýšených nákladov spojených s cestovaním. V praxi to však je „bezzubé riešenie“, lebo koľkí sudcovia Vám dajú súhlas, aby z lepšie obsadeného súdu išli do horších podmienok na preťaženom súde?

Muselo by sa to nastaviť inak. Napríklad tak, aby sa to vzťahovalo na novoprijatých sudcov, ktorí by v rámci kraja ( v obvode ktorého je súd, na ktorý boli vymenovaní) mohli byť podľa potreby dočasne preložení  na iný (preťažený) súd aj bez ich súhlasu počas prvých 5 rokov výkonu ich funkcie . Samozrejme za úhradu nákladov a mohli by v tomto období dostávať aj určitý príplatok k platu ako kompenzáciu. Tento problém zatiaľ nie je riešený ani v novele , ktorá sa aktuálne pripravuje. Veľmi dôležitý bude ministerský audit na súdoch, podľa výsledkov ktorého sa prehodnotia počty sudcov na všetkých súdoch.

Ďakujeme za podnet a radi privítame aj ďalšie.

K. Javorčíková

Komentujte

0
s podmienkami použitia.
  • Žiadne komentáre
Nachádzaš sa tu: Hlavná stránka Dokumenty Úvahy, články, návrhy Podnet k preťaženým súdom

Kontakt

e-mail: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript.

 

Naši partneri