Malo a má to zmysel

(Derniéra a ouvertúra ZOJ)

Aktivity väčšiny (dnes už starších) sudcov sympatizujúcich s aktivitami “Zojky”, ktoré presahovali riešenie im pridelených prípadov, nezačali v časoch, kedy sme krútili hlavami nad nezmyselnými krokmi vtedajšieho vedenia justície voči kolegom, ktorí sa odvážili niečo kritické povedať alebo napísať a disciplinárne konania slúžili ako nástroj pomsty. My sa poznáme už od konca osemdesiatych rokov, kedy sme sa (najmä v Banskej Bystrici) stretávali a špekulovali nad tým, ako presadiť model vskutku nezávislej justície neriadenej politickými stranami a súkromnými záujmami. Hovorili sme o tom nahlas. Okrem iného boli pritom Juraj Majchrák a Ludvík Bradáč. Na predposlednom stretnutí ZOJ na prelome septembra a októbra tohto roku na Šachtičkách (opäť pri Banskej Bystrici) , ktorého výsledky sa pokúsim v tomto príspevku zosumarizovať, už Juraj, bohužiaľ, nemohol byť. Ludvík prišiel. Vedeli sme, že nám drží palce a Juraj za svojho života to robil tiež. Pevne verím, že by skonštatoval to isté čo Ludvík – malo to zmysel.

Dospeli sme (a sme starší). Nenariekam nad tým, že väčšina kolegov necíti potrebu vyjadrovať sa k všeobecnejším témam a boli ticho, keď sa napríklad znášali hromy blesky nad kolegom, ktorý sa so svojim názorom na stav vecí týkajúcich sa jeho povolania, podelil aj s prezidentom republiky. Mimochodom, zdržanlivosť patrí k našim povinnostiam. Neplačem ani nad tým, že väčšina našich kolegov uprednostňuje ochranu oprávnených záujmov sudcov spôsobom, ktorý si dovolím nazvať korporativistickým. V podstate rozumiem tomu, že sa ozývajú len vtedy, keď sa cítia byť ohrození pri útokoch na “statusové” práva sudcov. Sú zdržanliví. V konečnom dôsledku som rád tomu, že zhruba tretina sudcov rozumela aj nám, ktorí sme cítili potrebu systém otvoriť. Totiž, stalo sa, čo sme chceli. Aj vďaka témam, ktoré sme otvorili, aj vďaka vetám, ktoré sme povedali. Dôvod na dôstojnú rozlúčku…

Zoznam kandidátov na členov Súdnej rady Slovenskej republiky vo voľbách vyhlásených na 23. mája 2017

1.     Kandidát: JUDr. Ján Burik, sudca Krajského súdu v Žiline

Navrhovateľ: Sudcovská rada Krajského súdu v Žiline

Sudcovská rada Okresného súdu Martin

Združenie sudcov Slovenska

Sudcovská rada Okresného súdu Ružomberok

Plénum Okresného súdu Liptovský Mikuláš

Vyjadrenie podpory: Plénum Okresného súdu Námestovo

Mária Laufová: K problémom preťažených súdov ...

Nedávno som bola v nemocnici na vyšetrení. Lekárka počas dňa ani nechodila ,lietala, bez zastavenia, snáď ani nejedla a ....Pri vyšetrení vo večerných hodinách ,/po mne mala ešte konzíliá/ povedala ,,takí sme všetci preťažení, je nás tak málo, denné, nočné, nestíhame ,je to už taká katastrofa ,že to má dopad na naše vzťahy ,asi sa raz aj pohryzieme.

    To konštatovanie unavenej lekárky  vo mne evokovalo skutočnosť,  že takto na hranici vlastných síl pracujú aj iné profesie. Nechcem  sa venovať hodnoteniu z akého prameňa vyplýva  v jednotlivých oblastiach spoločnosti zodpovednosť voči občanom,  či služba občanom .

    Reakciou  preťaženého lekára, sudcu ,kohokoľvek  na danú situáciu, dlhodobo zotrvávajúcu  bez viditeľných známok zlepšenia   je únava, aj bezradnosť, vnútorné hľadanie riešenia,  vonkajšie obviňovanie ,hľadanie vinníka zodpovedného za tento stav .Nevyhnutne nastávajú konflikty na pracovisku ,medzi sebou, s vedením.. . A aj v justícii sa množia otázky  prečo musím pracovať ja na hranici síl a druhý za ten istý plat nemusí ,čo robí vedenie súdu, výkonná moc, že sa stav nezlepšuje... To všetko  sa odohráva na pozadí turbulentných zniem v spoločensko politickej situácii v spoločnosti, s následným nevyhnutným dopadom na všetky  profesie.

Reakcia skupiny sudcov k názorovému stretu na Krajskom súde v Trnave

Mgr. Bíliková Jarmila, JUDr. Kondllová Andrea, JUDr. Malý Igor, JUDr. Salayová Antónia, JUDr. Szigeti Ľuboš, JUDr. Trylč Milan – sudcovia okresných súdov v obvode KS v TT.

Názor na názor

 

            Sudcovia KS v TT na stránke ZOJ zverejnili názor k preťaženým súdom. Následne zverejnil názor predseda KS v TT. Zovšeobecňujúci názor na túto problematiku pridala ZOJ.

            Pomáhajúc si novým Civilným sporovým poriadkom, „žaloba“, replika, duplika  prebehli, boli obšírne a tému vyčerpávajúce, pričom všetko bolo povedané a niet čo dodať. Dalo by sa povedať „Game over“. Stačilo by pod niektorý článok pridať like.

Názor predsedu Krajského súdu v Trnave

Združenie za otvorenú justíciu (ďalej len „ZOJ“) ponúklo svoju stránku na diskusiu sudcom o preťaženosti súdov. Svoj názor vyslovili aj niektorí sudcovia občianskoprávneho kolégia Krajského súdu v Trnave. Bohužiaľ problém zúžili len na Krajský súd v Trnave a hlavného vinníka našli v osobe predsedu súdu. Skĺzli však z vecnej roviny odbornej diskusie do osobných útokov a zneužili tým veľkoryso poskytnutý priestor na odbornú diskusiu.

Nachádzaš sa tu: Hlavná stránka Dokumenty Úvahy, články, návrhy

Kontakt

e-mail: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript.