Dôvera v demokraciu neklesá

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt dôverovať súdom|05.12.2016; Sme; mut. , spravodajstvo , s. 3; Roman Cuprik|

Pohoršila si len armáda, prezidentovi, vláde, parlamentu či polícii dôveryhodnosť stúpla. Ľudia na Slovensku veria svojej vláde viac ako ľudia v iných krajinách strednej Európy. 

BRATISLAVA. Rakúšania sa v pohľade na štát od Slovákov až tak nelíšia, hovorí 27‑ročný Bratislavčan Juraj Čík, ktorý sa vo Viedni živí ako programátor. Aj Rakúšania si myslia, že sú oproti Západu pozadu a že v podstate sú takou väčšou dedinou. V jednej veci je však rozdiel. "V Rakúsku veci fungujú a Rakúšania to vedia. Keď prídete na úrad, tak je vidieť, že to jednoducho funguje," povedal Čík. V porovnaní s krajinami V4 veria Rakúšania svojim štátnym inštitúciám niekedy až dvojnásobne. Vyplýva to z analýzy denníka SME. Slovensko je v dôveryhodnosti inštitúcií dlhodobo pod európskym priemerom. O tomto probléme často hovorí aj prezident Andrej Kiska a varuje pred posilňovaním nedemokratických strán v politike. V skutočnosti však dôvera v štátne inštitúcie stúpa aj na Slovensku. Mierne za posledných 11 rokov klesla dôvera len v armádu, ktorá ju má aj tak veľmi vysokú. Dôvera v politické orgány, políciu aj súdy rástla. "Dnes tá nedôvera nie je taká výrazná, ako to bolo v minulosti. Keď extrémisti poukazujú na nefungujúci systém, ktorý chcú odstrániť, je to falošné," povedal politológ Grigorij Mesežnikov.

Dôveryhodná vláda 

Najvýraznejšie zlepšenie v dôvere zaznamenali vláda a parlament. Dnes im verí o tretinu viac ľudí ako v roku 2005, keď končila Dzurindova vláda. Pre ľudí na Slovensku sú tieto inštitúcie teraz dokonca dôveryhodnejšie než pre ich susedov v Poľsku, Česku či Maďarsku. Súvisí to podľa Mesežnikova s tým, ako je vláda zložená. V koalícii sú rôzne strany, ktoré reprezentujú nacionalistov, ľavičiarov, ale aj menšiny. "Je známy fenomén, že hneď, ako je vaša strana vo vláde, tak sa dôveryhodnosť v štát zvyšuje," povedal Mesežnikov. Údaje o dôveryhodnosti slovenských inštitúcií sú z meraní agentúry Focus v roku 2005 a 2016. Dôveryhodnosť v zahraničí publikuje Eurobarometer a posledné údaje pochádzajú z roku 2014. 

Súdy stagnujú 

Dlhodobo má problém slovenské súdnictvo. Jeho dôveryhodnosť za skúmané obdobie síce mierne vzrástla, ale v Európe stále patrí k najmenším. Priemerne súdom verí asi polovica obyvateľov Európskej únie, u nás asi len tretina ľudí. "Je to niečo neuveriteľné, že kým v krajinách V4 je dôvera v súdnictvo niekedy až katastrofálna, v Rakúsku mu veria dve tretiny ľudí," povedal Mesežnikov. Dôvera v súdy pritom výrazne stúpla až v tomto roku, tvrdí organizácia Via Iuris. Odvoláva sa na prieskum, ktorý pre ňu a Súdnu radu urobila agentúra TNS. Za dlhý čas pritom ide podľa organizácie o vôbec prvý prieskum, ktorý nejaké zvýšenie dôvery v súdy ukázal. "Ukazuje sa, že zmeny v justícii prinášajú prvé konkrétne výsledky," povedala advokátka Zuzana Čaputová, ktorá s Via Iuris spolupracuje. 

Nálady sa menia 

Oslovení policajti či vojaci sa o dôveryhodnosti ozbrojených zložiek na záznam rozprávať nechceli. Zhodujú sa však, že strácajú kontakt s verejnosťou, ktorá potom nerozumie ich práci. Riešiť by sa to podľa nich dalo napríklad návštevami na školách. Výsledky akýchkoľvek prieskumov treba brať s rezervou, dôvera ľudí v štátne orgány je premenlivá záležitosť, upozorňuje Mesežnikov. "Stačí niekoľko udalostí, aby sa nálada v spoločnosti zmenila," povedal. Roman Cuprik 

Dnes nedôvera nie je taká výrazná, ako to bolo v minulosti. Keď extrémisti poukazujú na nefungujúci systém, ktorý chcú odstrániť, je to falošné. Grigorij Mesežnikov, politológ 

Parlamentu a vláde veríme viac ako susedia 

Dôvera v parlament a vládu za posledných 11 rokov výrazne stúpla. 

Dôvera v parlament (v percentách) 2005 - 2016 

                 2005      2016

Slovensko   26,4      41

Česko         16        13

Maďarsko    26        31

Poľsko        14        17

Rakúsko      49        44 

Dôvera vo vládu (v percentách) 

                  2005     2016

Slovensko   27,3      45

Česko         26        28

Maďarsko    33        34

Poľsko        14        20

Rakúsko      44        42 

Slováci súdom neveria. Súdom u nás verí len tretina ľudí, v Rakúsku je to 70 percent. 

Rakúsko 72 % 

Maďarsko 45 % 

Poľsko 41 % 

Česko 39 % 

Slovensko 34 % 

Dôvera v štát u ľudí stúpa 

Väčšine inštitúcií Slováci veria viac ako pred rokmi. (v percentách) 

                    2005     2016

Armáda       76,3      72

Prezident SR 64,4      70

Polícia         47        54

Súdy           29,2      34

Parlament    26,4      41

Vláda          27,3      45 

Dôvera v EÚ je nadpriemerná. EÚ veríme viac, než je európsky priemer. 

Nevie 10 % 

Nedôveruje 50 % 

Dôveruje 40 % 

ZDROJ ‑ FOCUS, EUROBAROMETER, ODBOR MEDIÁLNEHO VÝSKUMU SRO.

Komentujte

0
s podmienkami použitia.
  • Žiadne komentáre
Nachádzaš sa tu: Hlavná stránka Dokumenty Externé Dôvera v demokraciu neklesá

Kontakt

e-mail: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript.

 

Naši partneri