Desať dôvodov, prečo by Štefan Harabin nemal kandidovať na šéfa najvyššieho súdu

| aktuálne.sk |8.4.2014 17:01   Aktuálne.sk, ama | zdroj: TASR |

BRATISLAVA – Najneskôr o tri týždne by malo byť jasné, či bude Štefan Harabin opäť kandidovať na šéfa Najvyššieho súdu, alebo nie. Termín voľby stanovil na 19-ty máj. Ak by kandidoval a vyhral, môže ho tak do funkcie znovu vymenovať súčasný prezident Ivan Gašparovič. Vyhol by sa tak novozvolenej hlave štátu - Andrejovi Kiskovi, ktorý už avizoval, že by takéto rozhodnutie neurobil. Združenie Sudcovia za otvorenú justíciu (ZOJ) pripravilo hneď desať dôvodov, prečo by Štefan Harabin už kandidovať nemal. Tu sú.

 

1. Aj premiér Róbert Fico sa opakovane verejne vyjadril, že by kandidovať nemal, pretože polarizuje súdnictvo.                             

2. Nezávislosť a apolitickosť Štefana Harabina je veľmi spochybnená tým, že predsedom Najvyššieho súdu a tým

aj Súdnej rady sa stal priamo z politickej funkcie ministra spravodlivosti, ako nominant strany HZDS-ĽS, ktorý plnil vládny program politických strán Smer-SD, HZDS-ĽS a SNS.

3. V pozícii ministra spravodlivosti bol v parlamente podľa združenia usvedčený z klamstva. Išlo slovnú výmenu medzi Štefanom Harabinom a Danielom Lipšicom, pri ktorej mala zaznieť z úst šéfa rezortu spravodlivosti aj veta:  „Pôjdeš do basy, ty hajzel.“ Keď to Lipšic zverejnil, Harabin urážku poprel. Keď ho usvedčil zvukový záznam, priznal, že mu „vytiekli nervy“.

4. Ako minister spravodlivosti bez uvedenia dôvodov odvolal osem predsedov okresných a krajských súdov. Združenie tvrdí, že viacerým sudcom hrozili najťažšie disciplinárne postihy napríklad za verejnú kritiku Štefana Harabina alebo za napísanie listu prezidentovi republiky.

5. ZOJ pripomína, že po jeho opätovnom zvolení za predsedu Najvyššieho súdu podali štyria sudcovia  najvyššieho súdu sťažnosť na neústavný priebeh voľby na Ústavný súd, ktorá bola odmietnutá iba z formálnych dôvodov. Dvoch zo štvorice sudcov, Petra Paludu a Miroslava Gavalca, začal disciplinárne stíhať s návrhom na odvolanie z funkcie sudcu.

6. Podľa združenia je verejne známe, že sudcom, ktorí Harabina podporujú, pravidelne udeľoval neprimerane vysoké odmeny a udelil ich aj sám sebe. Združenie tiež tvrdí, že dnešný šéf najvyššieho súdu lojálnym sudcom prideľuje špeciálnu agendu, posiela ich na zahraničné stáže a semináre, ignoruje ich pochybenia v práci alebo konanie v rozpore s etikou sudcu.

7. Permanentne navrhuje na dočasné pridelenie na Najvyšší súd sudcov, ktorí sú podľa združenia vopred vybratí.  Upozorňuje, že za Harabinovej éry prišlo na najvyšší súd takto viac ako 20 sudcov, väčšinou so žiadnou, respektíve minimálnou praxou na krajskom súde.

8. Združenie konštatuje, že na verejnosť opakovane prenikli informácie o takých zásahoch do rozvrhu práce Najvyššieho súdu, ktoré mali vážne spochybniť, či v závažných kauzách naozaj rozhodovali zákonní sudcovia.

9. Vážnosť svojej funkcie šéfa najvyššieho súdu znevažoval podľa sudcov zo združenia aj mediálnymi výstupmi na adresu politikov aj sudcov Ústavného súdu. Pripomínajú tiež Harabinove žaloby proti médiám a štátu. Za údajné poškodenie svojej povesti mal vysúdiť za ostatných osem rokov už viac ako 164-tisíc Eur.

10. Popiera potrebu prijatia a dôsledného rešpektovania Etického kódexu sudcov. 

Harabinova kancelária na výpočet bodob reagovala stručne. „Predseda najvyššieho súdu považuje dôvody ZOJ za v demokracii neobhájiteľné. Ide o zmes klamstiev a poloprávd,“ uviedla v stanovisku. K spomínaným bodom sa podľa neho Harabin vyjadrí v najbližšom čase.

Komentujte

0
s podmienkami použitia.
  • Žiadne komentáre
Nachádzaš sa tu: Hlavná stránka Dokumenty Externé Desať dôvodov, prečo by Štefan Harabin nemal kandidovať na šéfa najvyššieho súdu

Kontakt

e-mail: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript.

 

Naši partneri