Kľúčový svedok korupcie sudcov Polka odmietol vypovedať a potom si vypýtal svedočné 10 eur

Bývalý sudca Pavol Polka prišiel vypovedať ako svedok. Nakoniec však využil právo nevypovedať. Foto N| dennikn.sk | 27. júna 2022 | Veronika Prušová | 

Bývalý sudca Pavol Polka prišiel vypovedať ako svedok. Nakoniec však využil právo nevypovedať. Foto N

Bývalý žilinský sudca Pavol Polka mal vypovedať o úplatkoch pre bývalú kolegyňu Evu Kyselovú. Namiesto toho museli čítať jeho skoršie výpovede. Vysvetľoval, že sa bojí ďalšieho trestného stíhania.

Doposiaľ v procese s bývalou predsedníčkou Krajského súdu v Žiline Evou Kyselovou zaznievali len nepriame svedectvá o korupcii. V pondelok sa to malo zmeniť. Na Špecializovaný trestný súd prišiel Kyselovej bývalý kolega Pavol Polka, ktorý v prípravnom konaní vypovedal, že presvedčil sudkyňu na zmiernenie trestov pre zločincov a dával jej za to úplatky.

Polku zadržala Národná kriminálna agentúra v septembri 2020 v rámci akcie Plevel. Skončil vo väzbe, kde najskôr vinu odmietal a po vyše troch mesiacoch začal s vyšetrovateľmi a prokuratúrou spolupracovať. Priznal sa a začal vypovedať o sebe aj bývalých kolegoch.

Vlani v januári vďaka jeho výpovediam nasledovala akcia Plevel 2, pri ktorej policajti zadržali Kyselovú a aj ďalšiu sudkyňu Máriu Urbanovú.

Bývalý sudca Pavol Polka sa stal kľúčovým svedkom.

V pondelok však na úvod prekvapil, keď vyhlásil, že odmieta vypovedať.

Kyselová je obžalovaná za to, že v štyroch prípadoch zobrala od neho úplatky najmenej 23-tisíc eur. Sudkyňa obvinenia popiera. Jej bývalá kolegyňa Urbanová sa po zadržaní priznala a spoznala už aj svoj trest – trojročnú podmienku a pokutu 10-tisíc eur.

Súdna rada odsúdila verbálne útoky voči sudcom a súdom

Slováci nevnímajú svoje súdnictvo ako nezávislé - Webnoviny.sk| teraz.sk | 15.6.2022 | TASR | 

Verbálne útoky najhrubšieho zrna, najmä vyhrážky pomstou, inou odplatou, stratou povolania, sú zavše živnou pôdou na skutočné násilie voči nositeľom súdnej moci, uviedla rada.

Bratislava 15. júna (TASR) - Súdna rada sa v rámci svojho stredajšieho zasadnutia dôrazne ohradila voči názorom a postojom, ktoré napádajú slovenských sudcov, zosmiešňujú ich alebo znižujú ich profesionálnu integritu. Podľa rady sú takéto vyjadrenia v rozpore s princípmi právneho štátu a zásadne zasahujú do nezávislého postavenia sudcov a súdov SR.


"Verbálne útoky najhrubšieho zrna, najmä vyhrážky pomstou, inou odplatou, stratou povolania, sú zavše živnou pôdou na skutočné násilie voči nositeľom súdnej moci," uviedla v rámci svojho stanoviska Súdna rada, ktorá považuje za povinnosť zaujať postoj k týmto názorom bez ohľadu na to, kto je ich šíriteľom.
 

 

Kolíková odvolala sudcu Fitta. Jeho súd chcela prehľadávať NAKA

okresný súd, súd Bratislva III| spravy.pravda.sk | , Pravda | 10.06.2022 |

Okresný súd Bratislava III, jeden z ôsmich vybraných súdov, ktoré sa po novom špecializujú na rozhodovanie v pracovnoprávnych sporoch.

Foto: Pravda, Robert Hüttner

Robí poriadky. Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (SaS) odvolala z funkcie predsedu Okresného súdu Bratislava III Romana Fitta. Ten sa prednedávnom zviditeľnil, keď poukázal na pochybnú raziu Národnej kriminálnej agentúry na súde. Sprevádzala ju agresivita a vyhrážky voči sudcom, tvrdil spolu s kolegami. Kolíková vysvetľuje, že porušil svoje povinnosti, keď nevyšiel policajtom v ústrety.

„Tým, že ste sa odmietli dostaviť do budovy súdu, ktorého ste predsedom, hoci ste boli informovaný, že príslušníci NAKA disponujú príkazom na prehliadku Okresného súdu Bratislava III, ste porušili povinnosť predsedu súdu vykonávať svoju funkciu svedomito a riadne a včas plniť povinnosti orgánu riadenia a správy súdu,“ odôvodnila Kolíková svoje rozhodnutie.

Súdna rada: Uplynulo dvadsať rokov od vzniku. Prešli sme búrlivým obdobím

Tlačová beseda pri príležitosti 20. výročia Súdnej rady SR| aktuality.sk | MICHAELA PAULOVIČ | 10.06.2022 | 

Tlačová beseda pri príležitosti 20. výročia Súdnej rady SR

Zdroj: Michaela Paulovič/Aktuality.sk

 
Do Súdnej rady je vkladaná veľká dôvera. Je to kľúčový orgán, zvyšuje dôveryhodnosť justície. Hovorí ministerka spravodlivosti Mária Kolíková.
 

Aktualizované o 12:34

Súdna rada SR prešla za 20 rokov búrlivým a rozporuplným vývojom. Pri príležitosti výročia vzniku rady to vo svojom príhovore uviedol jej šéf Ján Mazák. Súdna rada bude podľa jeho slov klásť naďalej dôraz na to, aby sa sudcami SR stávali morálne pevné, odborne pripravené a zrelé osobnosti. Tiež na navrhovanie kandidátov do medzinárodných súdov či na vykonávanie dohľadu nad majetkovými pomermi sudcov.

„Súdna rada bude zákonnými prostriedkami chrániť sudkyne a sudcov pred akýmkoľvek zneužívaním prostriedkov disciplinárneho a trestného konania," vyhlásil Mazák s tým, že rada bude trvať aj na výsadnom postavení v legislatívnom procese týkajúcom sa súdnictva.

 
 

 

Nachádzaš sa tu: Hlavná stránka Dokumenty Externé

Kontakt

e-mail: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript.

 

Naši partneri