Sudcovská nezávislosť nesmie byť štítom pred kritikou či trestnými činmi

Zdroj: www.manageria.org

Sudcovská nezávislosť by mala sudcom umožniť nezávislé a férové rozhodovanie bez zásahov, avšak zároveň nesmie byť ich štítom pred kritikou verejnosti či trestnými činmi. Pred vyše stovkou študentov a hostí to v auditóriu Právnickej fakulty UK v Bratislave počas diskusie s názvom „Slepá spravodlivosť - etické dilemy právnikov“ vyhlásil profesor James Moliterno, profesor z Washington & Lee University.

Moliterno bol spolu s britským sudcom Johnom Phillipsom a advokátkou Zuzanou Čaputovou hosťom občianskeho združenia Manageria, ktorého poslaním je výchova mladých ľudí v schopných a slušných lídrov.  Manageria podujatie organizovala za podpory veľvyslanectiev Veľkej Británie a USA. Moliterno je profesorom na rôznych univerzitách a už 33 rokov učí právnu etiku po svete.  Téme sa venoval vo vyše 10 krajinách. Pôsobil napríklad v Gruzínsku, Srbsku, Arménsku, Kosove, Indonézii, v Thajsku, v Číne i v ČR a dnes pomáha rozbiehať vyučovanie etických princípov aj na Slovensku.  Fotogaleria

„Každé miesto je jedinečné, ale všade sa dá poučiť ako sa právnická etika vyvíja. Toto je moja tretia návšteva Slovenska. Pracoval som na spustení kurzu právnickej etiky na Univerzite v Trnave. Trnava spustí nový kurz o etike v práve v januári. Verím, že nasledovať budú ďalšie právnické fakulty. Kurz o právnickej etike považujem za veľmi dôležitý. Slovensko tak môže vychovať lepších právnikov, sudcov i lídrov,“ povedal Moliterno, ktorého potešil  záujem študentov o tému v Bratislave i v Trnave.

 

Publikum diskusie tvorili predovšetkým študenti práva. Moliterno viedol svoju prednášku v rámci debaty interaktívne a postavil pred nich viacero etických dilem z právnickej oblasti, ku ktorým museli zaujať rozhodnutia.

 

„Sudcovská nezávislosť je vnímaná verejnosťou ako problém. Jednotliví členovia súdneho stavu musia byť navzájom nezávislí a odolní voči zásahom zvonka. Niekedy prípady diskutujem s kolegami, konzultácia pomáha, ale finálne rozhodnutie musí byť nezávislé, a principiálne“, povedal sudca Phillips, riaditeľ Justičnej akadémie vo Veľkej Británii.

 

Podľa advokátky Zuzany Čaputovej známej ako právničky zastupujúcej občanov v kauze proti skládke v Pezinku je zásadný rozdiel medzi občanmi a právnikmi v rozsahu právomocí. Čaputová tvrdí, že u nás sú etika a právo akoby dva paralelné svety a verejnosť je z neprichádzajúcich zmien už frustrovaná, čo sa prejavuje vyše 70 % nedôverou občanov v súdnictvo.

 

„Chýba nám význam hodnôt a dôvera v hodnoty. Ale najmä, existuje veľká tolerancia k neetickému správaniu . Ak sa udeje exces,  systém to ignoruje, vytesní. Je to špecifické pre nás a ostatné postsocialistické krajiny. Netýka sa to len verejnosti, ale ignorácia k nezákonnému konaniu, je typická aj pre sudcov a právnickú obec“, povedala Čaputová. Podľa nej zmena k lepšiemu nenastane prebudovaním systému, ale udiať sa musí predovšetkým zvnútra v samotných právnikoch či v sudcovskom stave.

 

V hlasovaní publika cez špeciálnu aplikáciu na získavanie spätnej väzby online prostredníctvom mobilných telefónov až 67 % z hlasujúcich na otázku, či sú naši sudcovia nezávislí od externých tlakov,  odpovedalo, že skôr nie. Až 31 %  označilo odpoveď, že „určite nie” a len 3 % sa vyjadrili, že naši sudcovia dokážu tlakom odolať. V nie príliš optimistickom duchu sa niesli aj ďalšie reakcie publika.

Leave your comments

0
terms and condition.
  • No comments found
You are here: Home Home Slovenské kategórie Dokumenty Externé Sudcovská nezávislosť nesmie byť štítom pred kritikou či trestnými činmi

Contact


e-mail: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

 

Our partners