Kolíkovej stále vyčítajú nesplnenú úlohu, ona odkazuje, že ju má dobre prichystanú

Autor - Michaela Volková| Veronika Prušová | 25. januára 2022 | dennikn.sk |

Autor – Michaela Volková

Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (za SaS) nestihla načas predložiť na rokovanie vlády zákon o správnych súdoch, čo podľa zvyšku koalície ohrozilo pol miliardy eur z plánu obnovy. V koalícii veria, že Európska komisia nakoniec prižmúri oči.

Nespravila si si domácu úlohu. Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (za SaS) počúva túto výhradu voči jej práci na súdnej reforme od polovice januára a hovoria jej to kolegovia z OĽaNO, Sme rodina aj strany Za ľudí, z ktorej vlani odišla.

Ministerka kritikom odkazuje, že úlohy, ktoré pred ňou stoja, má pripravené, len ich splnenie má určitú postupnosť. Kolíkovej jej partneri vo vláde vyčítajú, že nepredložila na vládu zákon o správnych súdoch, ktorý je súčasťou reformy súdnictva.

Predseda poslaneckého klubu Sme rodina Peter Pčolinský v rozhovore pre SME potvrdil, že pred dvomi týždňami boli preto na koaličnej rade „mnohí veľmi naštvaní“, a zapochyboval, či je ministerka vôbec nejaká reformátorka. „Myslím si pravý opak,“ povedal.

TLAČOVÁ SPRÁVA k distribúcii filmu Očista

Dokument Zuzany Piussi OČISTA sa po otvorení kín vracia na filmové plátna, téma spravodlivosti a súdov je na Slovensku veľmi živá

Film Zuzany Piussi OČISTA, ktorý sa na jeseň kvôli pandémii musel presunúť do online priestoru, sa po otvorení kín vracia na veľké plátna. Navyše Prešov, Ružomberok a Košice čakajú po projekcii aj živé diskusie so zaujímavými hosťami. Režisérka Zuzana Piussi tvrdí, že téma justície je v spoločnosti veľmi živá, ľudia sú znepokojení, cítia nespravodlivosť, čo sa odráža aj do nedôvery v slovenské súdy. Film do slovenských kín prináša spoločnosť Filmtopia. OČISTA vstúpi aj do českej distribúcie, pre autorku sú dôležité tiež stretnutia so študentami, budúcimi právnikmi.       

„Slovo očista moralizuje a vždy je problém, keď sa viac moralizuje než by sa držalo zákona. Na Slovensku by sme tiež mali menej moralizovať a viac si ctiť zákon. U nás sa však vždy označí dobro a zlo, ale či je niečo zákonné, alebo nezákonné, to ide bokom,“ hovorí režisérka Zuzana Piussi.

Zatiaľ sú na programe štyri živé diskusie v troch mestách s osobnou prítomnosťou režisérky Zuzany Piussi. Debata bude aj v Ružomberku, ktorého sa film dotýka najviac.

Niektorí sudcovia vnášajú do komunikácie podľa ZOJ neznášanlivosť a intoleranciu, pri kritike justície používajú osobné urážky

Sudca, súd, súdy| 18. 01. 2022 | SITA Slovenská tlačová agentúra | 

Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Niektorí sudcovia vnášajú do komunikácie neznášanlivosť, intoleranciu a eskalujú polarizáciu sudcov. Skonštatovala to sudcovská iniciatíva Za otvorenú justíciu (ZOJ).

Za neprípustné považujú napríklad „hanlivé a nepravdivé“ označenie členov Súdnej rady Slovenskej republiky nominovaných výkonnou a zákonodarnou mocou. Stanovisko ZOJ poskytol hovorca iniciatívy Dušan Čimo.

Kedykoľvek odvolateľní

Ako pokračovala ZOJ, členovia súdnej rady nominovaní vládou, prezidentom a parlamentom bývajú označovaní za „marionety konajúce na pokyn a odvádzajúce desiatky tým, ktorí ich posadili na stoličku“, alebo za tých, ktorí “nemôžu byť svojprávni a schopní samostatne myslieť, keďže sú kedykoľvek z funkcie odvolateľní bez udania dôvodu“.

Sudcovská iniciatíva však vysvetlila, že podľa Ústavy Slovenskej republiky sú pritom počas funkčného obdobia kedykoľvek odvolateľní bez udania dôvodu aj členovia súdnej rady volení sudcami. Teda všetci členovia súdnej rady bez rozdielu.

Ospravedlňte ma, prosím, z verejnej diskusie o obrannej dohode s USA

Lietadlo Spartan slovenskej armády na letisku Kuchyňa. Foto – TASR| dennikn.sk | 16. januára 2022 | Ján Mazák |

Lietadlo Spartan slovenskej armády na letisku Kuchyňa. Foto – TASR

„Experti“ tvrdo postihli verejnú debatu o návrhu obrannej dohody s USA. V očiach ozajstných profesionálov a u kompetentných štátnych orgánov však vyvolávajú útrpné úsmevy, ironické poznámky a strohé ignorovanie.

Autor je predseda Súdnej rady Slovenskej republiky

Proces rokovania a uzavretia obrannej dohody Slovenskej republiky so Spojenými štátmi americkými sa začal za predošlých vlád. Pokračuje v súčasnosti. Zdá sa, že vyvoláva nielen bežnú kritiku a pripomienky, ale aj vášnivé polemiky. O nebezpečenstvách takého dokumentu pre suverenitu nášho štátu, jeho bezpečnosť, o ohrození, uvažuje sa o rizikách pre ľudí žijúcich v priestore malých vojenských letísk atď. No, je toho neúrekom.

Mimoriadnym a neobvyklým počinom sa stali pripomienky Generálnej prokuratúry Slovenskej republiky. Výnimočnosť spočíva v tom, že v pripomienkovom konaní ide o „prvotinu“ generálnej prokuratúry, v ktorej zabrúsila do zložitých vzťahov medzinárodného verejného práva a medzinárodnej obrannej politiky. Nemienim ich reprodukovať, stali sa dostatočne známymi.

Mlčím, ak neviem, čo povedať.

Členka súdnej rady Berdisová: Negatívna emócia medzi sudcami, sudkyňami a ministerkou je zrejmá (+ video)

Lucia Berdisová. Foto N - Tomáš Benedikovič| dennikn.sk | Veronika Prušová | 20. decembra 2021 |

Lucia Berdisová. Foto N – Tomáš Benedikovič

„Sudcovia a sudkyne sa ozývajú, počuť ich názor a to je v súdnictve kľúčová zmena,“ hovorí nová členka súdnej rady Lucia Berdisová, ktorá bola donedávna poradkyňou ministerky spravodlivosti Márie Kolíkovej. V rozhovore s ňou sa dočítate:

  • či ministerka počúvala jej názory;
  • prečo si myslí, že návrh trestného činu šírenia nepravdivých informácií je za hranou ústavnosti;
  • prečo podľa nej pri kauze Kuciak pochybili právnici aj novinári;
  • prečo by práve právnici a právničky mali dodržiavať pravidlá viac ako ostatní.

Členkou súdnej rady ste od konca novembra, keď vás do funkcie vymenovala prezidentka Zuzana Čaputová. Čo vás na tomto poste lákalo?

Tých dôvodov bolo viac. Základným je, že ma baví sledovať justíciu a nejakým spôsobom sa aj podieľať na tom, čo sa tam deje. Aj nedávno som priateľom hovorila, že zaujímavejšie ako seriál Westworld sa mi zdalo sledovanie zasadnutí súdnej rady. Bolo pre mňa veľmi zaujímavé, čo sa v nej deje. A ďalším dôvodom je, že predo mnou bol členom súdnej rady Pavol Žilinčík, ktorý sa rozhodol skončiť svoje pôsobenie po uplynutí funkčného obdobia. Dávalo mi zmysel ho v rade vystriedať. Poznáme sa mnoho rokov, venujeme sa podobným témam, ako etika právnických povolaní. Zdalo sa mi to zmysluplné.

Video: Berdisová zo súdnej rady: Negatívna emócia medzi sudcami, sudkyňami a ministerkou je zrejmá (Veronika Prušová, Martina Koník)

https://youtu.be/UVdpu-cqJpM

Contact


e-mail: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

 

Our partners